Máte pocit, že zamestnávateľ nerešpektuje vaše práva? Na súde máte výhodu, TOTO si môžete nárokovať

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash
Reklama

Domnievate sa, že váš zamestnávateľ porušil vaše práva? Bez ohľadu na to, aký pracovnoprávny nárok si uplatňujete, v súdnom spore máte výhodnejšie postavenie. Zákon vás totiž chráni ako slabšiu stranu. V prípade najčastejšieho porušenia pracovných povinností vám dokonca môže prináležať náhrada mzdy až za 36 mesiacov.

Ak vám zamestnávateľ neprepláca nadčasy, diskriminuje vás alebo vás neoprávnene prepustil, nebojte sa brániť. Aj keď sa môže zdať, že stojíte proti silnejšiemu protivníkovi, nemusí to tak byť. Zákon totiž zohľadňuje slabšie postavenie zamestnancov a poskytuje im rôzne výhody. V prípade neplatného ukončenia pracovného pomeru sa navyše oplatí domáhať spravodlivosti aj kvôli možnej finančnej kompenzácii, píše portál peniaze.sk.

Súd by vám mal poskytnúť ochranu ako slabšej strane sporu

Podanie žaloby nemusí znamenať vysoké náklady. V individuálnych pracovnoprávnych sporoch ste oslobodení od súdnych poplatkov, takže platíte len v prípade, že si najmete advokáta. Ak však spor vyhráte, súd vám môže priznať náhradu trov konania. Okrem právnika vás môže v procese zastupovať aj odborová organizácia.

Súd by vám mal už pri prvom úkone poskytnúť rozsiahle poučenie, vrátane informácií o dôkazoch, ktoré musíte predložiť na úspešné uplatnenie svojich nárokov. Zároveň vám objasní ďalšie možnosti ochrany vašich práv. Počas celého sporu by vám sudca mal čiastočne pomáhať s dokazovaním, avšak je dôležité, aby ste jasne uviedli všetky skutočnosti svedčiace o pochybení zamestnávateľa.

Ak sa z nejakého dôvodu nezúčastníte pojednávania alebo nestihnete včas podať vyjadrenie, nemusíte sa obávať rozsudku pre zmeškanie, ktorý by mohol byť vydaný proti vášmu zamestnávateľovi.

Na čo si dať pozor?

Súdne spory, v ktorých sa zamestnanci snažia napadnúť neplatnosť skončenia pracovného pomeru, sú jednými z najčastejších pracovnoprávnych konfliktov. V rámci týchto sporov je možné napadnúť výpoveď, okamžité skončenie, skončenie počas skúšobnej doby alebo dohodu o rozviazaní pracovného pomeru. Úspech žalôb závisí nielen od nesplnenia zákonných dôvodov na prepustenie, ale aj od formálnych chýb zo strany zamestnávateľa alebo nesprávneho doručenia dokumentov.

Žalobu na určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru musíte podať najneskôr do dvoch mesiacov od dátumu, kedy mal pracovný pomer skončiť. Dvojmesačná lehota spravidla nie je ovplyvnená ani tzv. ochrannou dobou.

Ochranná doba predstavuje výnimku v prípade:

  • dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) z dôvodu choroby alebo úrazu, ak ste ich nezavinili úmyselne ani pod vplyvom alkoholu alebo drog,
  • obdobia od podania žiadosti o ústavné ošetrenie alebo od začiatku kúpeľnej liečby až do jej skončenia.

Ak sa nachádzate v ochrannej dobe z týchto dôvodov, môžete žalobu podať do dvoch mesiacov od jej uplynutia. Najneskôr však musíte žalobu podať do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť, ak by ste neboli v ochrannej dobe.

Čo môže súd priznať ako náhradu mzdy a za aké obdobie?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova