Máte problém s vysychaním TOHTO kra? Ponúkame TIPY, ako jeho rast zachrániť

tuje, pestovanie, záhrada
Ilustračné zábery Zdroj: Pexels/James Cheney, Andrea Piacquadio, Gustavo Fring
Reklama

Tuje patria medzi najčastejšie vysádzané druhy do živých plotov na slovenských záhradách. Okrem toho, že poskytujú súkromie, pôsobia aj esteticky. Aby si však zachovali svoj zdravý vzhľad a sýtu zelenú farbu, potrebujú primeranú starostlivosť. Ak si všimnete, že ich ihličie mení farbu na hnedú, nejde hneď o katastrofu. Dôležité je rýchlo zistiť príčinu a podniknúť správne kroky.

Zmena farby môže súvisieť s vekom

Jedným z dôvodov, prečo tuje strácajú svoju farbu, je prirodzené starnutie. Staršie rastliny, najmä po zime, môžu pôsobiť unavene, čo súvisí s nedostatkom slnečného svetla, upozorňuje Plus Jeden Deň. V takom prípade postačí odstrániť odumreté alebo vyschnuté konáriky. Použite na to ostré a čisté záhradnícke nožnice alebo vetvičky jednoducho vylomte rukou.

Sucho a výkyvy počasia môžu tuje oslabiť

Nedostatok vody, predovšetkým počas horúceho leta, môže mať na tuje nepriaznivý vplyv. Rovnako škodlivé sú náhle zmeny teplôt, ktoré môžu rastlinu stresovať a oslabiť jej obranyschopnosť.

Nebezpečenstvo v podobe plesňových chorôb

Jednou z vážnejších príčin hnednutia bývajú hubové infekcie. Prezradiť ich môžu tmavé, poškodené výhonky alebo nápadné výrastky pripomínajúce malé vankúšiky. Takéto príznaky nie je vhodné ignorovať, pretože sa môžu rýchlo šíriť na ďalšie časti rastliny. Na boj proti plesniam sú vhodné špecializované fungicídy. Aplikujte ich podľa pokynov na obale a ošetrenie zopakujte viackrát. Nezabudnite pri práci s chemikáliami na ochranné rukavice a respirátor.

Doplnenie živín môže výrazne pomôcť

Ak tuje strácajú farbu a vyzerajú oslabene, príčinou môže byť aj nedostatok výživných látok – najčastejšie horčíka. V takom prípade im môže pomôcť jednoduchý postrek z horkej soli. Rozpustite 200 gramov horčíkovej soli v 10 litroch vody a rovnomerne nastriekajte na celú rastlinu. Ak sa stav zlepší, môžete skúsiť aj silnejší roztok s 500 gramami soli. Výsledkom by mala byť obnovená svieža zeleň a celkové zlepšenie vzhľadu tují.

Škodcovia – malé hrozby s veľkými následkami

Niektoré problémy môže spôsobiť aj hmyz, predovšetkým larvy, ktoré požierajú nové výhonky. Ak sa ich výskyt zanedbá, môžu poškodiť väčšiu časť živého plotu. Riešením sú insekticídne postreky, ktoré zakúpite v záhradkárskych predajniach. Dôležitá je najmä pravidelnosť a dôslednosť pri ich použití.

Pozor na predčasné hnojenie

Jedna z častých chýb, ktorú robia najmä menej skúsení záhradkári, je hnojenie hneď po výsadbe. Korene mladých tují ešte nie sú dostatočne silné a môžu sa spáliť, ak prídu do kontaktu s hnojivom. Prvé mesiace po výsadbe je preto lepšie hnojenie vynechať a sústrediť sa na pravidelnú a výdatnú zálievku. S hnojením začnite až v ďalšej sezóne, keď sa rastlina dobre zakorení.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti