Matka Tereza: Nemali by sme si nahovárať, že musíme robiť veľké veci. Stačí malé, ale s obrovskou láskou

Zdroj: INSTAGRAM/Mother Teresa
Reklama

Svätú Matku Terezu odetú v tradičnom modro-bielom rúchu poznajú aj ľudia mimo kresťanského sveta. Kto bola v skutočnosti žena s rodným menom Agnesë Gonxhe Bojaxhiu? A prečo sa okolo jej životného odkazu točí kontroverzia, kritika a príbehy o utrpení?

Kritika niektorých počinov Matky Terezy sa začala už počas jej života. Známy je film „Anjel pekla“, ktorý natočili Tariq Ali a Christopher Hitchens už v roku 1994, v ktorom dokumentaristi kritizovali fakt, že rádové sestry umierajúcim a nemohúcim nepodávali žiadne utišujúce lieky a zámerne ich nechávali trpieť, aby sa tak „priblížili Kristovmu utrpeniu“.

Lekári, ktorí mali možnosť útulky pre chudobných vybudovaných Matkou Terezou navštíviť, zase v dokumente podali svedectvo o príšerných hygienických podmienkach, ktoré tu panovali. Rád nechával umierajúci v posledných dňoch ich života v neľudských podmienkach, a to cielene. Matka Tereza totiž podľa všetkého verila, že umierajúci musí trpieť rovnako ako Ježiš Kristus na kríži.

Aj britský lekár Jack Preger, ktorý s rádom spolupracoval priamo v Indii, bol zdesený miestnymi podmienkami. „Mníšky neposkytovali náležitú starostlivosť. Nesterilizované ihly používali opakovane. Jednej žene s popáleninami boli odmietnuté lieky proti bolesti – nejaké som jej prepašoval. Mali peniaze na prevádzku slušnej nemocnice pre chudobných ľudí, ale nikdy takú neotvorili. Povedali: budeme sa modliť za zmiernenie bolesti bez poskytnutia liečby,“ popísal otrasné podmienky v nemocnici.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mother Teresa (@mother_theresa_saint_of_india)

Paradoxne pôsobí aj osud samotnej Matky Terezy, ktorá na konci svojho života, keď trpela celou plejádou zdravotných problémov, užívala lieky tlmiace bolesť. A, samozrejme, namiesto skromného umierania v chudobnej Indii si sama zvolila pobyt na prestížnej súkromnej klinike v americkej Kalifornii.

Rád pochybností

Ďalší kritický pohľad na vtedy už zosnulú rehoľníčku priniesla v roku 2003 univerzita v kanadskej Ottawe. Tamojší vedci analyzovali celkom 287 publikovaných dokumentov o živote známej misionárky a došli k záveru, že takmer až nadpozemský verejný obraz Matky Terezy, ako aj údajné zázraky vedúce k jej blahorečeniu, nestoja na reálnych základoch, ale na dobrej marketingovej kampani.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti