Matovičovo hnutie STÁLE RASTIE, Hlas-SD bojuje o tretie miesto s mimoparlamentnou stranou (PRIESKUM)

Strana Igora Matoviča v prieskumoch rastie a Republika Milana Uhríka bojuje s Hlasom Matúša Šutaja Eštoka o tretie miesto. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Ján Krošlák
Reklama

Prvé dve miesta v prieskumoch preferencií politických strán sa už dlhšie nemenia. Najnovšie sa Smer-SD len mierne priblížil k Progresívnemu Slovensku. Zaujímavejší je však vývoj na ďalších pozíciách, najmä v súvislosti s koaličným Hlasom-SD a hnutím Slovensko. Potvrdzuje to aj najnovší prieskum NMS Market Research pre denník SME.

Agentúra urobila prieskum na začiatku mája, čiže zachytáva preferencie voličov, ktorí reagovali na politické dianie do minulého týždňa. Získané údaje pritom naznačujú, že Progresívne Slovensko so svojimi intenzívnymi výzvami na zrušenie nepopulárnej transakčnej dane má menší úspech ako Smer, ktorý sa často skloňuje najmä s ďalšou cestou jeho lídra Roberta Fica do Moskvy.

PS totiž v máji získalo 22,8 percenta a najsilnejšia vládna strana 20,6. Rozdiel je tak 2,2 percenta, kým v predchádzajúcom prieskume bol až na úrovni 3,3 percenta. Smeru sa tak podarilo zvrátiť negatívny vývoj, keď od februára jeho preferencie klesali. Naopak, progresívci ďalej strácajú, no ide o mierny pokles.

K súboju dvoch strán sa postupne pridáva tretia

Väčší súboj sa odohráva na ďalších miestach rebríčka. V apríli sa totiž Hlas prepadol až na štvrtú pozíciu. Teraz sa však vrátil naspäť na tretie miesto pred Republiku, aj keď rozdiel v preferenciách je len na úrovni štatistickej odchýlky. Vládnu stranu si totiž vybralo 8,9 percenta opýtaných a mimoparlamentnú zase 8,8 percenta.

Na výraznejšej vlne rastu je však hnutie Slovensko Igora Matoviča. Čoraz väčšej popularite sa teší samotný predseda a stúpa pritom aj jeho strana. Aj v prieskume NMS si oproti minulému mesiacu polepšila o takmer jeden percentuálny bod a v máji sa dostala na 7,7 percenta.

Do parlamentu by sa ešte dostali kresťanskí demokrati a Sloboda a solidarita, keď obe získali viac ako šesť percent. Naopak, tesne pod 5-percentnou hranicou zvoliteľnosti sú stále Demokrati a maďarská Aliancia. Tretia vládna strana SNS stále nedosahuje ani 3-percentnú hranicu, ktorá je potrebná aspoň na získanie príspevku od štátu za výsledok vo voľbách.

Preferencie/stranaMáj 2025Apríl 2025Rozdiel
Progresívne Slovensko22,8 %23,2 %- 0,4
Smer-SD20,6 %19,9 %+0,7
Hlas-SD8,9 %8,5 %+0,4
Republika8,8 %9,2 %-0,4
Slovensko7,7 %6,8 %+0,9
KDH6,4 %6,9 %-0,5
SaS6,1 %6,5 %-0,5
Demokrati4,8 %4,8 %0
Aliancia4 %3,8 %+0,2
Sme rodina3,5 %3,7 %-0,2
SNS2,3 %1,9 %+0,4

Opozícia by zložila väčšinu

Pri prepočte preferencií na mandáty, by opozičné strany opäť mali väčšinu v parlamente. PS by totiž malo 42 zákonodarcov, Slovensko 14, KDH 12 a SaS 11. V súčte je to 79 poslancov, pričom potrebná najtesnejšia väčšina je 76.

Oproti tomu Smer by mal 38 mandátov, Hlas 17 a prípadnú vládnu koalíciu by nedokázali zostaviť ani s Republikou, ktorá by mala 16 poslancov. Výsledný počet by totiž bol len 71 zákonodarcov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova