Medveď hnedý je skôr samotársky typ. Mláďatá sa rodia slepé, po polroku môžu vážiť už 25 kíl

Medveď hnedý. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Oliver Ondráš, AP
Reklama

Medvede sú skôr samotári, iba v čase ruje vyhľadáva samec samicu. Za určitých okolností môže dôjsť k stretom, pokiaľ sa samica rozhodne samca odmietnuť.

Silné telo, krátke nohy a široká hlava. Tým je charakteristický medveď hnedý (lat. Ursus arctos), ktorý patrí k jednému z najväčších suchozemských predátorov.

Samce sú väčšie

Veľkosť a vzhľad sa líši v závislosti od poddruhu medveďa hnedého, ako aj prostredia, v ktorom sa vyskytuje. To má vplyv aj na farbu srsti, ktorá sa pohybuje od svetlohnedej až po tmavohnedú, dodáva zoodvorec.cz.

Všeobecná veľkosť eurázijského typu je od 120 do 210 centimetrov, pri hmotnosti približne od 135 do 250 kilogramov, píše britannica.com. Mohutnejším jedincom je napríklad Sibírsky medveď hnedý, ktorý môže vážiť až úctyhodných 360 kilogramov.

Vôbec najväčšiu hmotnosť evidujú pozdĺž pobrežia južnej Aljašky, kde majú samci váhu okolo 390 kilogramov, hoci kedysi vážili aj 780 kilogramov, upresňuje animaldiversity.org. Samce sú približne o 8 až 10 percent väčší ako samice.

Strážia ich aj 3 týždne

Medvede sú skôr samotári, iba v čase ruje vyhľadáva samec samicu. Za určitých okolností môže dôjsť k stretom, pokiaľ sa samica rozhodne samca odmietnuť. Samice medveďa hnedého sa pária s viacerými samcami počas estru (obdobie ruje, pozn. red.), ktorý trvá 10 až 30 dní.

Samce dokážu bojovať o samice a strážiť ich 1 až 3 týždne. Párenie medveďa hnedého prebieha od mája do júla. Po 6- až 8-týždňovej gravidite prebiehajú pôrody od januára do marca (kým je samica ešte v zimnom spánku). Celková doba tehotenstva trvá do 266 dní.

Samice zostávajú v ruji počas obdobia rozmnožovania až do párenia a neovulujú znova aspoň 2 (ale zvyčajne 3 alebo 4) roky po pôrode. V jednom vrhu sa rodia dve až tri mláďatá, ktoré sú slepé a bez srsti. Vážia len okolo 340 až 680 gramov, pričom do pol roka dokáže nabrať váhu priemerne 25 kilogramov.

Už počas piatich mesiacov mláďatá medveďa hnedého konzumujú širokú škálu potravín. Zaujímavosťou je, že samec sa nepodieľa na rodičovskej starostlivosti. Potenciálna dĺžka života v zajatí je až 50 rokov.

Galéria

[modula id=“159228″]

Dominantné sú agresívne jedince

Medvede hnedé obývajú rôzne biotopy, od okrajov púšte až po vysokohorské lesy a ľadové polia. Európsky druh šelmy nájdeme v hornatých oblastiach, ktoré sú husto zalesnené, aby sa mohol ukrývať aj počas dňa.

Patria k všežravcom a jedia takmer všetko výživné. Ich strava sa mení vďaka sezónnej dostupnosti rôznych zdrojov potravy. Jedia rastlinné potraviny vrátane tráv, koreňov, machu či cibúľ.

V lete a na začiatku jesene konzumujú hlavne ovocie, orechy, bobule či hľuzy. Okrem toho konzumujú hmyz, huby a z nôr vyhrabávajú aj myši, sysľov či svišťov.

Šelmy sú aktívne väčšinou vo dne, kedy si zháňajú potravu, ale nie je vylúčená aktivita v čase noci. Príležitostne sa medvede zhromažďujú vo veľkých počtoch pri zdrojoch potravy a vytvárajú rodinné skupiny.

Za týchto podmienok sa hierarchia dominancie vytvára a udržiava s rastúcou mierou agresie. To znamená, že najvyššie postavené jedince sú veľké dospelé samce, avšak za najagresívnejšie medvede sú paradoxne považované samice s mláďatami.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie