Prvou známkou otravy býva úporné zvracanie a hnačka. U detí je situácia zložitejšia v tom, že príznaky sa prejavia neskôr. Ľudia, ktorí jesienku omylom požijú, by mali podľa primára okamžite vyvolať zvracanie, užiť čierne uhlie a volať sanitku.
Sezóna medvedieho cesnaku je v plnom prúde a mnoho ľudí preto mieri do lesov, aby si obľúbenú náhradu klasického cesnaku nazbieralo.
Rovnaký plán mal aj pár z Rakúska, ktorý si z cesnaku chcel urobiť polievku. Po jej konzumácii ale obaja zomreli. Ako sa následne ukázalo, bylinu zamenili s jedovatou rastlinou, informuje nemecký denník Bild.
Muž a žena z Deutsch-Wagramu v Dolnom Rakúsku boli 11. marca prevezení do nemocnice s „príznakmi otravy jedlom“, informuje nemecký denník Bild. Spočiatku bol stav manželov stabilizovaný, podľa Červeného kríža sa ale rýchlo zhoršil a obaja o niekoľko dní neskôr zomreli.
Manželia si totiž veľmi pravdepodobne namiesto obľúbeného medvedieho cesnaku natrhali jesienku. Ide o prudko jedovatú rastlinu obsahujúcu látku kolchicín, ktorá sa v tele prejaví po dvoch až šiestich hodinách.
V miernejších prípadoch spôsobí prehĺtanie ťažkosti a nevoľnosť. Ťažká otrava ale môže viesť k závažným gastrointestinálnym problémom s krvavou hnačkou a dokonca aj k smrti v dôsledku ochrnutia dýchacích ciest alebo zlyhania krvného obehu.
Rozdiely medzi jesienkou a cesnakom
Keď jesenný krokus na jar vyháňa listy, obdobie kvitnutia sa už dávno skončilo. Na základe krokusovitých kvetov nerozoznáte jedovatú rastlinu od medvedieho cesnaku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)