Menej chrápania, viac zdravého spánku: Revolučný liek proti obezite teraz pomáha aj so spánkovým apnoe

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Pavel Danilyuk, Ivan Oboleninov
Reklama

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) rozšíril schválenie lieku Zepbound od spoločnosti Eli Lilly, pôvodne určeného na liečbu obezity, aj na liečbu stredne ťažkej až ťažkej formy obštrukčného spánkového apnoe u obéznych pacientov.

V Európe je jehi účínná látka – tirzepatid, známy pod obchodným názvom Mounjaro a je schválený na liečbu dospelých s diabetom 2. typu a na manažment hmotnosti. Európska lieková agentúra (EMA) nedávno posúdila účinnosť Mounjara pri liečbe OSA u obéznych pacientov. EMA dospela k záveru, že použitie Mounjara na liečbu OSA je už pokryté existujúcim schválením pre manažment hmotnosti, a preto nie je potrebné samostatné schválenie pre túto indikáciu, informuje FirstWord Pharma.

Ako pomáha

Obštrukčné spánkové apnoe je vážne zdravotné ochorenie, ktoré ovplyvňuje dýchanie a kvalitu spánku. Úzko súvisí s obezitou, pričom zníženie telesnej hmotnosti môže symptómy tohto stavu zmierniť. Práve úbytok váhy, ktorý liek Zepbound spôsobuje, je pravdepodobne dôvodom jeho úspešnosti v zlepšení stavu pacientov. Píše o tom abc News.

Doteraz bolo obštrukčné spánkové apnoe liečené iba pomocou prístrojov na pozitívny tlak v dýchacích cestách (CPAP). Schválenie Zepboundu a jeho alternatív predstavuje pre pacientov alternatívu k tejto liečbe.

Výsledky štúdie

Podľa štúdie zverejnenej spoločnosťou Eli Lilly mali pacienti, ktorí užívali Zepbound, o 25 menej prerušení dýchania za hodinu počas spánku. Navyše stratili v priemere 20 % svojej telesnej hmotnosti.

Po ročnom sledovaní sa ukázalo, že až polovica dospelých užívajúcich tento liek už nemala žiadne príznaky obštrukčného spánkového apnoe.

Príznaky spánkového apnoe

Medzi najčastejšie príznaky patria:

  • silné chrápanie,
  • dlhé prestávky v dýchaní počas spánku,
  • nadmerná denná ospalosť,
  • ranné bolesti hlavy,
  • problémy so sústredením a pamäťou.

Tieto symptómy môžu viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ak sa neliečia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie