Slovenskí poľovníci sa usilujú o zmenu legislatívy, ktorá by umožnila lov zveri lukom aj mimo uzavretých zverníc. V súčasnosti je tento spôsob lovu legálny iba v špeciálne vyhradených oblastiach. Podľa poľovníkov má však luk oproti strelným zbraniam viacero výhod – spôsobuje zvieratám menší stres a nepoškodzuje kvalitu mäsa.
Jednou z lokalít, kde je už dnes možné loviť lukom, je zvernica v Kočovciach, neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Žijú tu stáda diviačej, muflonej a danielej zveri, na ktoré si môžu zastrieľať nielen slovenskí poľovníci, ale aj nadšenci zo zahraničia. Píše STVR.
V tejto zvernici sa praktizuje lov aj strelnými zbraňami, no v posledných rokoch preferujú predovšetkým lukostreľbu. Až 85 % ulovenej zveri pochádza práve z lovu lukom.
Pre poľovníkov predstavuje lov lukom jedinečnú výzvu, ktorá si vyžaduje zručnosť, presnosť a trpezlivosť. Lovec sa musí priblížiť k zveri na oveľa kratšiu vzdialenosť než pri streľbe guľovnicou, čo zvyšuje adrenalínový zážitok. Je to náročnejšia forma lovu, ale pre poľovníka je o to vzrušujúcejšia.
Menej stresu pre zver, kvalitnejšie mäso
Predseda Slovenského klubu loveckej lukostreľby Štefan Jakubík vysvetľuje, že luk funguje úplne iným spôsobom než strelná zbraň.
„Pri preniknutí šípu telom zvieraťa dochádza k hemoragickému šoku, teda k vykrvácaniu. Keďže nevzniká hlasitý výstrel, zviera nie je v strese a nestihne reagovať,“ tvrdí Jakubík.
Práve absencia hluku je podľa odborníkov kľúčovou výhodou. Výstrel z guľovnice často spôsobuje, že sa zver splaší a uteká, čo môže ovplyvniť kvalitu diviny. Pri love lukom sa tomu dá predísť.
„Mäso zo zveri ulovenej lukom má lepšie senzorické a kvalitatívne vlastnosti, keďže nedochádza k výraznému uvoľňovaniu stresových hormónov,“ dodáva Jakubík.
Moderné luky uľahčujú lov
Hoci sa môže zdať, že lov lukom si vyžaduje veľkú fyzickú silu, moderné technológie ho značne uľahčujú. Okrem tradičných lukov, ktoré pripomínajú historické zbrane, sú dnes k dispozícii aj kladkové luky. Tie vďaka mechanickým kladkám znižujú námahu potrebnú na natiahnutie tetivy, čo umožňuje presnejší a efektívnejší zásah aj menej skúseným strelcom.
Poľovníci argumentujú, že lov lukom je vo viacerých krajinách bežnou praxou a nevidia dôvod, prečo by to nemohlo byť možné aj na Slovensku.
Povolenie lovu lukom je súčasťou legislatívneho procesu
Otázka legalizácie lovu lukom vo voľnej prírode je už predmetom diskusií na vládnej úrovni.
„Návrh zákona o poľovníctve bol prerokovaný legislatívnou radou vlády a pokračuje v riadnom legislatívnom procese,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Veronika Daničová.
Z legislatívneho hľadiska patrí luk medzi zbrane kategórie D. To znamená, že na jeho používanie nie je potrebné osobitné povolenie, avšak na lov zveri je nevyhnutné, aby mal lovec platné poľovnícke skúšky.
Ak legislatívna zmena prejde, lov lukom bude možný na základe špeciálneho povolenia, ktoré udelí užívateľ poľovného revíru. Poľovníci veria, že sa im podarí presadiť túto zmenu a priblížiť sa tak k štandardom, ktoré sú bežné v zahraničí.