„Mesiac sa pomaly vzďaľuje od Zeme, pričom každoročne sa dostáva ďalej asi o 3,8 centimetrov,“ konštatuje NASA na svojej webovej stránke. Tomuto zaujímavému javu sa už dlhší čas venujú vedecké časopisy a webové stránky po celom svete.
Pohyb Mesiaca okolo Zeme sa zdá byť taký pravidelný (obeh trvá asi jeden kalendárny mesiac), že počítanie mesiacov je oddávna založené na tomto lunárnom pohybe. V skutočnosti sa Mesiac zároveň aj vzďaľuje od Zeme. V dlhodobom horizonte to môže mať značný vplyv na dynamiku systému Zem-Mesiac, napísal pred časom vedecký web Live Science.
Rýchlosť vzďaľovania Mesiaca od Zeme vedci určili pomocou reflexných panelov, ktoré NASA umiestnila na Mesiaci v rámci misie Apollo. V priebehu 50 rokov opakovane vystrelili laserové lúče zo Zeme na tieto zrkadlá a merali, za aký čas sa odrazené impulzy vrátia späť. Na základe týchto meraní vedci vypočítali rýchlosť vzďaľovania Mesiaca od Zeme.
Prečo sa Mesiac vzďaľuje?
Mesiac je v synchrónnej rotácii so Zemou, takže zo Zeme vidíme vždy len jednu a tú istú stranu Mesiaca (privrátenú stranu). Synchrónna rotácia je výsledkom otočného momentu, ktorý spomaľoval rotáciu Mesiaca v pradávnych dobách.
Mesiac je na obežnej dráhe udržiavaný gravitačnou silou Zeme. Zároveň sa však v dôsledku vzájomných gravitačných účinkov od Zeme vzďaľuje. V dôsledku tzv. slapovej gravitačnej sily Mesiaca (a tiež Slnka) dochádza k pravidelnému stúpaniu a klesaniu hladiny oceánov na Zemi. Zmena výšky hladín morí a oceánov sa prejavuje v podobe prílivu a odlivu. Bežný interval medzi prílivmi je zhruba 12 hodín a 25 minút. Tento interval je daný dobou rotácie Zeme okolo vlastnej osi a dobou obehu Mesiaca okolo Zeme.
Gravitačná sila Zeme má podobné účinky na Mesiac. To znamená, že týmito silami Mesiac a Zem pôsobia na seba navzájom. V dôsledku tohto pôsobenia sa spomaľuje rotácia Zeme a Mesiac sa vzďaľuje.
Astrofyzička Madelyn Broomová z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz povedala, že vzájomné gravitačné pôsobenie Zeme a Mesiaca spomaľuje rotáciu oboch vesmírnych telies. Pred 4,5 miliardami rokov, „keď vznikol Mesiac, bola rotácia Zeme oveľa rýchlejšia a jeden deň mohol trvať asi päť hodín“. Tým, ako slapová gravitačná sila Mesiaca spomaľovala rotáciu Zeme, dni sa predlžovali a Mesiac sa vzďaľoval.
Stratíme raz Mesiac?
Podľa expertov z Arizonskej univerzity a Kráľovského observatória v Greenwichi sa Mesiac utvoril z „trosiek“, ktoré vznikli v dôsledku zrážky Zeme v jej počiatočnom štádiu a nejakého objektu veľkého zhruba ako planéta Mars. Tzv. slapová gravitačná sila potom spôsobila vzďaľovanie Mesiaca až do jeho súčasnej vzdialenosti asi 384 400 kilometrov od Zeme.
Mesiac je jediným prirodzeným satelitom Zeme. Je tvorený horninami, pričom tmavšie škvrny, ktoré vidíme aj voľným okom (tzv. moria), sú obrovské plochy stuhnutej lávy. Na rozdiel od iných mesiacov našej slnečnej sústavy sa na Mesiaci nenachádza voda v kvapalnom stave. Mesiac bol prvým vesmírnym telesom, na ktorom pristála vesmírna sonda (Luna 9). Zároveň je jediným vesmírnym telesom, na ktorom pristála ľudská posádka.
Vzďaľovanie Mesiaca nie je nekonečné. Avšak zhruba za 5 miliárd rokov sa Mesiac vzdiali o ďalších 189 tisíc kilometrov od Zeme. „Vtedy bude systém Zem-Mesiac takmer isto narušený a zničený,“ povedal pre Live Science astronóm David Trilling z Northern Arizona University.
Gravitačná a termická sila „umierajúceho“ Slnka spôsobia zničenie Zeme i Mesiaca. Zem tak vlastne nikdy nestratí Mesiac, ani naopak. Skôr je to tak, že zánik Slnka spôsobí zánik Zeme i Mesiaca.
Aj keď je uvedený čas pre nás ťažko predstaviteľný, predsa nám proces smerujúci k zániku Slnka, Mesiaca i Zeme v ďalekej budúcnosti pripomína konečnosť nášho vesmírneho systému.