Mestská polícia v Bratislave riešila prípad urzona kanadského, ktorý ušiel zo zoo

Na snímke mláďa urzona, ktoré sa narodilo v košickej zoo 3. apríla 2021, kde ako prvá slovenská zoo odchovala urzona stromového (Erethizon dorsatum). Tento druh patrí v európskych zoo k menej častým chovancom. V súčasnosti ho chová 36 inštitúcií v počte do deväťdesiat jedincov. Otec mláďaťa pochádza z Olomouca, matku doviezli zo zoo v maďarskom Miškovci. Urzon sa podobá starosvetským dikobrazom, no v skutočnosti má omnoho bližšie k morčatám a výborne sa šplhá. Urzony sa rodia dobre vyvinuté s otvorenými očami a osrstené. Košice, 11. mája 2021. FOTO TASR – František Iván
Reklama

Mestskí policajti v bratislavskej Dúbravke sa v pondelok zaoberali kurióznym prípadom. V okolí Ulice Ľuda Zúbka sa totiž pohyboval urzon kanadský, ktorý sa podobá na dikobraza. Zvieraťu sa podarilo utiecť zo zoologickej záhrady. Na sociálnej sieti to uverejnila bratislavská mestská polícia.

„Policajti ho mali neustále pod dozorom až do príchodu zamestnancov zoo. Urzon, známy tým, že je zdatný a obratný lezec, sa pred nimi ukrýval v korune stromu,“ spresnila polícia. Zviera sa nakoniec podarilo bezpečne odchytiť a umiestniť späť do výbehu v zoologickej záhrade.

Aj keď urzon kanadský pripomína vzhľadom dikobraza, patrí do samostatnej čeľade a má bližšie k morčatám. Má ostré dlhé pazúry a chodidlami dokáže priľnúť ku kôre stromov, po ktorých veľmi obratne lezie. Telo urzona je pokryté niekoľkými tisíckami ostňov, na chrbte ich môže byť 30.000. Nachádzajú sa medzi jeho srsťou a schované sú medzi dlhými chlpmi. Ostne môžu mať dĺžku desať až 15 centimetrov. Rovnako ako dikobraz, ani urzon nevystreľuje svoje ostne.

„V prípade nebezpečenstva sa dokáže naježiť, aby jeho telo vyzeralo väčšie. Pri útoku sa však ostne môžu predátorovi zachytiť na tele, pretože na ich konci je malý háčik, ktorý bráni ich vytiahnutiu,“ vysvetluje zoo na svojom webe.

Aj napriek jeho obrannému mechanizmu existujú predátori ako kuny, rysy či rosomáky, ktoré ho dokážu uloviť. Jedálniček urzona tvorí kôra, lyko a drevo stromov, listy a ihličie, ako aj rôzne bobule a semená rastlín.

Urzon kanadský sa vyskytuje v ihličnatých a zmiešaných lesoch takmer celej Severnej Ameriky.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova