Meteorológovia predpovedajú, že jar v strednej Európe by mala byť stabilná. Počasie ovplyvní fenomén La Niña, ktorý môže spôsobiť vyššie teploty, než je bežné, no zároveň aj menej zrážok a suchšie podmienky.
Podľa predpovede Severe Weather Europe (SWE) bude jarné počasie v Európe ovplyvnené fenoménom La Niña. Tento jav nastáva, keď teplota Tichého oceánu vo východnej rovníkovej oblasti klesne pod priemer, čo má globálne dôsledky na počasie.
La Niña by mala pôsobiť počas celej meteorologickej jari, teda od marca do mája. SWE uvádza, že nad strednou a východnou Európou sa očakáva prevažne tlaková výš, zatiaľ čo oblasti nízkeho tlaku budú dominovať nad severozápadnou Európou a severným Atlantikom. Tlaková výš pritom zvyčajne prináša suché a stabilné počasie.
„Ak sa pozrieme na predpoveď povrchovej teploty, väčšina strednej a severnej Európy bude teplá. Vplyv na to má oblasť vysokého tlaku vzduchu a juhozápadné prúdenie z oblasti nízkeho tlaku vzduchu v Atlantiku,“ konštatovali meteorológovia.
Snehu už veľa nebude
Pokiaľ ide o zrážky, podľa súčasných modelov možno v strednej Európe očakávať skôr suchšiu, nanajvýš priemernú jar. „V strednej a západnej Európe vidíme prevažne suchšie podmienky. To sa vzhľadom na predpoveď vysokého tlaku vzduchu väčšinou očakáva,“ vysvetľuje SWE.
Najnovšia predpoveď na obdobie od marca do mája 2025 naznačuje, že väčšina Európy zažije nižší úhrn sneženia, než je bežné. Prognózy tak naznačujú, že výraznejšie sneženie sa už neočakáva.
Čo je jav La Niña?
La Niña je klimatický jav, ktorý predstavuje ochladenie povrchových vôd v centrálnej a východnej časti Tichého oceánu okolo rovníka. Je opakom javu El Niño a spoločne tvoria cyklus známy ako El Niño – Južná oscilácia (ENSO).
La Niña sa prejavuje zosilnením pasátových vetrov, ktoré tlačia teplé povrchové vody smerom na západ, čo umožňuje vystupovanie chladnejších hlbokomorských vôd pri pobreží Južnej Ameriky. Tento jav spôsobuje významné zmeny v globálnej klíme.