Herec Ivo Gogál, ktorý tento rok oslávil 66. narodeniny, sa v televízii objavuje len sporadicky. Výnimkou nebol ani jeho účinkovanie v seriáli Sľub, kde sa na obrazovke dlho neudržal. Od hereckého sveta sa postupne vzďaľuje, pretože mu vyhovuje pokojnejší životný štýl, ktorý prináša dôchodkový vek. Pracuje len vtedy, keď mu to vyhovuje, a venuje sa len tým projektom, ktoré ho skutočne oslovia. Aj preto je vnímaný predovšetkým ako hlas, ktorý stojí za dabingom známych hollywoodskych hercov tmavej pleti, ako sú Morgan Freeman, Samuel L. Jackson, Denzel Washington či Bill Cosby.
V jeho profesijnom aj osobnom živote zohralo významnú úlohu zdravie. Po niekoľkých prekonaných mozgových príhodách si začal dôslednejšie strážiť psychickú a fyzickú pohodu. Informuje PLUS 7 DNÍ.
Veľkému stresu sa vyhýba najmä preto, aby predišiel ďalším zdravotným komplikáciám. Najvážnejší zdravotný zlom prišiel v roku 2021 počas natáčania filmu Invalid, keď ho tesne po poslednom filmovacom dni postihli problémy so srdcom. Lekári mu následne museli urobiť štyri bypassy. Pred zákrokom pritom dlhší čas pociťoval nepríjemné príznaky, ako dýchavičnosť či vyčerpanie, ktoré viedli až k prechodeniu viacerých infarktov. Hoci je momentálne jeho stav stabilizovaný, ostáva pod lekárskym dohľadom.
Prečo zomrel?
V seriáli Sľub si po boku Janky Pilzovej zahral jedného z rodičov postáv Michala a Vlada Andrášovcov. Jeho postava však kvôli dejovej línii aj jeho reálnemu zdravotnému stavu čoskoro zomrela.
Dej seriálu je zasadený do 80. rokov, no postavy často používajú súčasný jazyk a výrazy, ktoré v tom čase vôbec neexistovali. Práve táto jazyková nedôslednosť je pre Gogála, ktorý bol vychovávaný v precíznom používaní spisovnej slovenčiny ešte pod vedením takých velikánov ako Viliam Záborský či Ivan Letko, veľmi rušivá.
Kriticky vníma nedbalosť v používaní slovenčiny u profesionálov v médiách, a to nielen v slovníku, ale aj v gramatike. Často mu prekáža nesprávne použitie spojok, nesprávna tvorba podmieňovacieho spôsobu či zameniteľnosť časových údajov.
„Veľmi nadávam, keď ľudia, ktorí sa živia slovenským jazykom, ho neovládajú. Napríklad, keď v rádiu nevedia, čo je pol hodiny a čo polhodina. V tom je predsa zásadný rozdiel,“ hovorí Gogál.
Pustil sa aj do kolegov.
„Aj tí ma vytáčajú so spojkou ´či?´ na konci vety a tiež s tvorením podmieňovacieho spôsobu. Zrazu sa objavilo slávne slovo ´keby´. ´Keby sa ráno zobudím, tak to všetko stihnem´… Existuje kebyže, alebo ak. Ale keby? To neexistuje,“ vysvetľuje.
Popri herectve a dabingu sa venuje aj úpravám dialógov vo filmoch a seriáloch, kde využíva svoje jazykové zručnosti.
Umelecké korene od detstva
Jeho umelecké korene siahajú do detstva – na javisko sa postavil už ako šesťročný v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene v hre Strakonický gajdoš.
Filmovú premiéru absolvoval ako deväťročný v Sladkom čase Kalimagdory. Po štúdiu herectva nastúpil v roku 1982 do Slovenského národného divadla, ktoré po deviatich rokoch opustil a rozhodol sa pôsobiť na voľnej nohe. Popri divadlu vyskúšal aj iné záujmy, ako hru na hudobné nástroje, tenis, filateliu či akvaristiku, no nakoniec sa vždy vrátil k herectvu, ktoré považoval za svoju prirodzenú cestu.
V priebehu kariéry účinkoval v množstve filmov a televíznych projektov – diváci si ho môžu pamätať z titulov ako Ordinácia v ružovej záhrade, Horúca krv, Doktor Martin či Oteckovia. Úspech zaznamenal aj na divadelných doskách v muzikáloch Hamlet, Krysař či Cigáni idú do neba. V 90. rokoch sa síce pokúsil o podnikanie, no napokon sa opäť vrátil k umeniu.
V osobnom živote považuje rodinu za svoj najväčší poklad. Má štyri deti – dve z prvého manželstva a ďalšie dve z neskoršieho vzťahu. S hrdosťou tiež prezradil, že čoskoro sa stane štvornásobným starým otcom.