Miesta, kde sa zastavil čas. Slovenské PAMIATKOVÉ REZERVÁCIE stoja za návštevu aj dovolenku

Foto: TASR/Erika Ďurčová, TASR/Branislav Račko
Reklama

Na Slovensku sa nachádzajú skvosty ľudovej architektúry, ktoré akoby odolávali plynutiu času. Tieto zachovalé dedinské sídla sú zasadené pod horské masívy a patria k najcennejším kultúrnym lokalitám našej krajiny. Slovensko má 18 mestských pamiatkových rezervácií a 10 rezervácií ľudovej architektúry, ktoré stoja za návštevu.

Čo sú pamiatkové rezervácie?

Zákon ich definuje ako územia s uceleným historickým osídlením a väčším množstvom pôvodných stavieb či archeologických nálezov.

Nejde pritom o múzejné expozície či skanzeny so zhromaždenými objektmi z rôznych oblastí, ale o autentické dediny, ktoré si zachovali pôvodný charakter priamo v ich historickom prostredí.

Čičmany (36 pamiatok)

Táto ikonická dedina s drevenicami ozdobenými bielymi geometrickými ornamentmi patrí k najfotogenickejším miestam Slovenska. Rovnaké vzory sa objavujú aj na tradičných krojoch a textíliách.

Čičmany ležia v objatí Strážovských vrchov, blízko Malej Fatry a Rajeckej doliny – ideálne na turistiku a výlety.

Foto: TASR/Erika Ďurčová

Vlkolínec (76 pamiatok)

Jedinečné horské sídlo pôvodne obývali drevorubači, pastieri a roľníci. Dnes je Vlkolínec súčasťou svetového dedičstva UNESCO – ako jediné slovenské ľudové sídlo, ktoré nebolo narušené novou výstavbou.

Najznámejším objektom je drevená zvonica, dedina leží v Národnom parku Veľká Fatra a ponúka možnosti ubytovania i cykloturistiky.

Foto: TASR/Daniel Stehlík

Špania Dolina (83 pamiatok)

Historická banícka obec v Banskobystrickom kraji bola významným centrom ťažby medi a striebra. Obklopená Starohorskými vrchmi, zachovala si unikátny súbor baníckych domov a preslávila sa aj čipkárskou tradíciou.

Okolie ponúka cyklochodníky, bežkárske trasy aj tiesňavy.

Foto: TASR/Branislav Račko

Ždiar (183 pamiatok)

Goralská dedina pod Belianskymi Tatrami očarí tradičnou architektúrou, modrým škárovaním dreveníc a živým udržiavaním miestnych zvykov. Z dediny je výborný prístup do hôr aj do Pieninského národného parku.

Vďaka panoráme Tatier patrí k obľúbeným turistickým aj športovým destináciám.

Foto: TASR/Oliver Ondráš

Podbiel (56 pamiatok)

Oravská obec s typickými drevenicami, šindľovými strechami a bohatou históriou. Nachádza sa pri starej obchodnej ceste, ktorá kedysi spájala Strednú Európu s Pobaltím.

Založená bola v 16. storočí ako valašská kolónia počas vlády Thurzovcov a neskôr sa tu rozvinulo drevorubačstvo, hutníctvo i baníctvo.

Foto: TASR/Daniel Stehlík

Ďalšie poklady ľudovej architektúry

Do zoznamu pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry patria aj Osturňa, Sebechleby, Veľké Leváre, Brhlovce či Plavecký Peter. Z nich je len Vlkolínec zapísaný v zozname UNESCO.

Medzi mestské pamiatkové rezervácie s rovnakým ocenením patria Levoča, Bardejov a Banská Štiavnica – všetky výnimočné nielen architektúrou, ale aj historickým významom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac