Práve oni sa po mohamedánskej invázii do Myry (po roku 1034) rozhodli telesné ostatky svätého Mikuláša previezť do talianskeho mesta Bari. Tam boli 9. mája 1087 uložené v chráme svätého Jána Krstiteľa a neskoršie ich preniesli do novovybudovaného chrámu zasvätenému svätému Mikulášovi. Pápež Urban II. v roku 1089 ustanovil na 9. máj sviatok prenesenia ostatkov svätého Mikuláša. Mesto Bari sa stalo centrom úcty svätého Mikuláša.
V stredoveku sa úcta k tomuto svätému rozšírila do všetkých častí Európy, stal sa patrónom Ruska, Grécka, Lotrinska, Sicílie a takisto detí, námorníkov, slobodných dievčat a obchodníkov. V Európe mu boli zasvätené tisícky chrámov.
Oddanosť k Mikulášovi sa neskôr oslabila v protestantských krajinách Európy okrem Holandska, kde mal meno Sinterklaas. Holanďania preniesli povedomie o svätcovi aj do Ameriky, kde sa ujalo jeho pomenovanie Santa Claus.
So sviatkom 6. decembra sa spája zvyk, podľa ktorého Mikuláš so sprievodom, obvykle s čertom a anjelom, chodí po dedine či po meste a nosí deťom darčeky.
Takisto sa s 6. decembrom spájajú aj pranostiky, napríklad „Na svätého Mikuláša už je zima celá naša“. Práve v tomto roku podľa predpovedí počasia príde v tento deň ďalšia vlna sneženia a na väčšine Slovenska by malo panovať zimné počasie.