Ministerstvo životného prostredia upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ako ďalší krok preto plánuje pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Opozičné hnutie Slovensko zase hovorí, že vláda pri tomto projekte zanedbala bezpečnosť.
Baterkáreň za 1,2 miliardy eur, v ktorej má nájsť zamestnanie 1300 ľudí a ročne má vyprodukovať 200-tisíc batérií do elektromobilov, narazila na ďalší problém. Najprv proti nej protestovali obyvatelia Šurian, ktorí sa obávajú znečistenia životného prostredia. Druhá najväčšia investícia v histórii Slovenska teraz čelí aj kritike šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu. Svoju výrobu má pritom spusiť už budúci rok.
Správa investora má nedostatky
„Na moje počudovanie je ten dokument dosť chabý, chýbajú tu rozpytlové štúdie, chýbajú to dopady na podzemné vody atď.,“ komentoval minister podanie informácie o dopadoch na životné prostredie vedením baterkárne v stredu (23. 4.) na sociálnej sieti. Odborníci envirorezortu preto túto správu vyhodnotlili ako nedostatočnú.
Taraba preto vyzval investora, aby nehazardoval s reputáciou investície. Ministerstvo totiť trvá na tom, že táto prevádzka má byť podľa predpokladov zaradená pod zákon o závažných priemyselných haváriách ako subjekt, ktorý plánuje narábať aj s nebezpečnými chemikáliami. „O týchto skutočnostiach boli predstavitelia investora informovaní. Ministerstvo preto podniká kroky, aby pozastavilo proces povinného hodnotenia vplyvov na životné prostredie prevádzky baterkárne v Šuranoch,“ uviedlo v stanovisku.
Opozícia hovorí o zlyhaní štátu
Opozičné hnutie Slovensko tvrdí, že vláda zanedbala bezpečnosť pri projekte baterkárne v Šuranoch, kde sa bude manipulovať s tisíckami ton znečisťujúcich látok. Štát vraj nepoužil dostatočné postupy na prevenciu rizika priemyselnej havárie. Hnutie vyzvalo Tarabu, aby okrem iného zverejňoval všetky dostupné dokumenty a nevynechal žiadny z dôležitých krokov, pokiaľ ide o posudzovanie vplyvu na životné prostredie. Zodpovednosť okrem toho pripísalo aj spoločnosti MH Invest a jej vlastníkovi ministerstvu hospodárstva, a tiež rezortu vnútra.
„Vyzývame ministra Tarabu, vyzývame ministra Eštoka, aby nevytvárali tlak na svojich podriadených. Aby politicky nezasahovali do odborných posúdení tohto projektu, aby tak, ako sľúbili, skutočne aj zverejnili všetky dokumenty, ktoré majú k dispozícii ohľadom výstavby baterkárne,“ vyzýva opozičný poslanec Rastislav Krátky.
Ministerstvo životného prostredia na to reaguje, že opozícia mieša dokopy dve rôzne veci. „Envirorezort zároveň vyzýva politikov opozície, aby sa pri svojich výstupoch naučili rozlišovať aspoň proces, ktorým sa povoľuje priemyselný park Šurany a samotná investícia baterkárne. Ide o dva separátne a nezávislé procesy,“ reagovalo v stanovisku.