Poukázal na to, že uchádzači sa mohli prihlásiť do konca júna a verejnosť stále nemá o výberovom konaní žiadne informácie. „Nevie nič o tom, čo sa deje, a z transparentnosti je úplný opak, vidíme mlčanlivosť, zahmlievanie, netransparentnosť a rozhodovanie za zatvorenými dverami,“ vyhlásil.
Vopred rozdelené licencie
Cez víkend pritom ministerstvo zdravotníctva ozrejmilo, že mená členov výberovej komisie zverejňuje až po skončení tendra. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.
„S cieľom zabezpečiť férovosť procesu a ochranu pred možnými zásahmi sa mená členov komisie zverejňujú až po ukončení výberového konania, v súlade s legislatívou,“ vysvetľuje hovorkyňa rezortu Veronika Daničová.
Dvořák zároveň mieni, že licencie sa rozdelia vopred vybraným uchádzačom. „Vyzerá to tak, že Kamil Šaško podľahol silným finančným záujmom v pozadí. Podľa mojich informácií to vyzerá, že najväčším víťazom bude skupina Agel. Má získať až 25 percent bodov záchrannej zdravotnej služby. Ostatné body majú okrem štátu získať rovnako vopred vytypovaní uchádzači s minimálnymi skúsenosťami. A vrtuľníkovú záchrannú službu, zdá sa, vyhrá doterajší dodávateľ Air-Transport Europe, keďže kritériá sú nastavené diskriminačne voči novým uchádzačom,“ dodal Dvořák.
Podmienky tendra kritizovala aj opozičná SaS, ktorej poslanec Tomáš Szalay tvrdil, že zvýhodňuje súčasného prevádzkovateľa leteckej záchranky Air-Transport Europe. Spoločnosť jeho výhrady odmietla, poukázala na to, že sa podrobne neoboznámil s podmienkami výberového konania. Deklarovala, že sa nebráni konkurencii ani férovej súťaži.
Agel SK pre TASR uviedla, že sa nateraz k téme vyjadrovať nebude. „Do skončenia výberového konania sa nebudeme vyjadrovať,“ uviedla riaditeľka odboru PR a styku s verejnosťou Agel SK Nancy Závodská.
Zopakuje sa situácia z roku 2019?
Opozičné hnutie Slovensko podporuje zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru. Poukazuje na to, že minister je politicky priamo zodpovedný za netransparentnosť výberového konania a podozrenia z vopred dohodnutých výsledkov.
„Pokiaľ nám minister nedokáže vysvetliť súčasné netransparentné konanie, zvážime jeho odvolávanie priamo v parlamente. Pred týždňom sme oficiálnou cestou požiadali Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, aby sprístupnilo zoznam členov komisie, ktorá rozhoduje o pridelení ambulancií záchrannej zdravotnej služby za vyše 1,2 miliardy eur. Do dnešného dňa však žiadna odpoveď neprišla,“ dodal poslanec za hnutie Marek Krajčí.
Obavy z netransparentnosti sú na mieste, keďže názorným príkladom je situácia z roku 2019. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara sa podobné nejasnosti okolo zloženia výberových komisí stali v posledných rokoch pravidlom. Mená komisie sa totiž často zverejňujú až ex post, čo následne vyvoláva pochybnosti o možných konfliktoch záujmov.
Vtedajší tender v roku 2019 zastrešoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, no neskôr sa ukázalo, že niektorí členovia výberovej komisie mali väzby na jedného z uchádzačov. Viedlo to až k politickej zodpovednosti a odvolaniu vtedajšieho predsedu úradu. Výberové konanie sa nakoniec muselo zopakovať.
„Ak sa zverejnia, tak sa zverejnia ex post. A potom často vznikajú rôzne pochybnosti o možných konfliktoch záujmov niektorých členov výberovej komisie. Určite to nie je správny krok,“ upozorňuje Zachar.