fbpx

Milióny Britov majú problémy platiť účty v dôsledku inflácie

Reklama

Zdroj Foto: Pexels/ilustračné foto

V Spojenom kráľovstve pribúdajú domácnosti, ktorým vysoká inflácia spôsobuje vážne problémy. Podľa finančného regulačného úradu sa počet Britov, ktorí zápasia so splácaním účtov a úverov, za uplynulý rok zvýšil o 40 %. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Úrad pre finančné hospodárenie (FCA) uviedol, že približne 10,9 milióna ľudí má aktuálne problém plniť si svoje záväzky, pričom zhruba polovica z nich zmeškala platby aspoň v troch zo šiestich mesiacov.

Približne polovica dospelých v Spojenom kráľovstve alebo 28,4 milióna ľudí pociťuje väčšiu úzkosť v dôsledku rastúcich životných nákladov ako minulé leto.

Keďže miera inflácie v Británii je stále dvojciferná, FCA poslal bankám niekoľko výziev na spravodlivé zaobchádzanie so zákazníkmi, najmä ak sa dostanú do ťažkostí.

Podľa štatistického úradu dosiahla miera inflácie svoje maximum v októbri minulého roka na úrovni 11,1 %, ktorá bola najvyššia za vyše 40 rokov. Odvtedy sa síce tempo jej rastu spomaľuje a v marci kleslo na 10,1 %, ale v prípade cien potravín dosiahlo až 19,1 %, čo bolo najviac od roku 1977. Údaje za apríl ešte neboli zverejnené. Konzorcium britského maloobchodu (BRC) však predpovedá, že inflácia už klesla pod 10 %.

Spoločnosť Trussell Trust, ktorá podporuje približne 1300 potravinových bánk naprieč celou Britániou, koncom apríla uviedla, že za rok od apríla 2022 do konca marca 2023 distribuovala rekordných zhruba 3 milióny balíkov s potravinovou pomocou. To je o 37 % viac než rok predtým a viac než dvojnásobok v porovnaní so situáciou spred piatich rokov.

Bezprecedentne sa zvýšil aj počet zamestnaných ľudí, ktorí v dôsledku vysokej inflácie už nie sú schopní financovať životné náklady z nízkeho platu.

V lete vstúpia do platnosti v Británii nové pravidlá, ktoré sa týkajú spotrebiteľov a budú od firiem vyžadovať, aby zabezpečili, že budú konať v záujme maloobchodných zákazníkov. Toto opatrenie sa zavádza potom, čo sa sa regulačný úrad stal terčom kritiky za svoju nečinnosť v súvislosti so škandálom s minidlhopismi, ktorý vystavil zákazníkov stratám z investícií za viac ako 300 miliónov USD (277,44 milióna eur).

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie