fbpx

Robert Kaliňák by chcel za predsedu parlamentu Andreja Danka. Post podľa koaličnej zmluvy patrí Hlasu

Reklama
Na snímke sprava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po 36. zasadnutí vlády SR v Bratislave v stredu 29. mája 2024. FOTO TASR - Pavol Zachar

Andreja Danka by Robert Kaliňák chcel vidieť na poste predsedu Národnej rady SR. Danko má mať údajne aj podporu Roberta Fica. Miesto však podľa koaličnej zmluvy patrí Hlasu, ktorý na túto pozíciu nominoval Richarda Rašiho. Píše o tom portál tvnoviny.sk.

Minister obrany a vicepremiér Robert Kaliňák chce, aby sa novým predsedom parlamentu stal Andrej Danko, povedal to pre RTVS. Tvrdí zároveň, že Danko má podporu aj premiéraRoberta Fica.

„Pre stabilitu koalície je to dobrý návrh,“ myslí si minister a dodal, že podľa neho bol Danko dobrým predsedom parlamentu. Tento post šéf SNS zastával v rokoch 2016 až 2020.

Podľa koaličnej zmluvy má však nárok na túto pozíciu strana Hlas, ktorá na nej chce vidieť súčasného ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho.

„Ja viem presne, čo píše koaličná zmluva. Ale rodila sa v čase, keď sme nemali ešte nového prezidenta, zvoleného kandidáta, kde sa takisto podpora istým spôsobom kreovala,“ tvrdí podpredseda vlády.

Ak by malo dôjsť k zmene, neznamená to podľa neho vyslovene to, že by sa musela otvárať koaličná zmluva. „Dohoda je nad samotné písmo,“ poznamenal.

Diskusia na túto tému sa podľa neho rozbehne po voľbách do Európskeho parlamentu, respektíve po inaugurácii prezidenta. „Nejaké odpovede budeme mať možno do konca júna,“ odhaduje Kaliňák.

Hlas-SD sa však postu vzdať nemieni. Novopečený šéf strany a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok totiž odkázal, že stabilita vládnej koalície je mimoriadne dôležitá a najlepším nástrojom na to je dodržiavanie koaličnej zmluvy, píše portál topky.sk.

„Tá hovorí veľmi jasne, že za obsadenie postu predsedu Národnej rady nesie zodpovednosť strana HLAS. Snem HLASu ako najvyšší orgán ma jasne zaviazal, aby som ako predseda strany žiadal plné rešpektovanie platnej koaličnej zmluvy,“ odkázal Šutaj Eštok. Strana by na stoličke šéfa parlamentu rada videla súčasného ministra investícií Richarda Rašiho.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie