Spravodlivosť na Slovensku je témou, ktorá v poslednom období rozdeľuje verejnosť aj politické spektrum. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) v rozhovore s Petrom Bielikom v Televízii SPARK objasnil svoje postoje k situácii v justícii, úpravám trestnej politiky štátu a k niektorým kontroverzným súdnym rozhodnutiam.
Chceme obnoviť princípy právneho štátu
Minister Susko tvrdí, že spravodlivosť na Slovensku funguje, ale poškodenie jej reputácie v minulom volebnom období je nutné napraviť. Kritizuje prácu predchádzajúcej vlády, ktorá podľa neho politizovala spravodlivosť.
„Nie je normálne, že ľudia boli len z politických dôvodov braní do väzby, a to nezákonným spôsobom, ako to potvrdil aj Ústavný súd,“ uviedol Susko. Podľa neho nesprávne rozhodnutia justície zasiahli nielen obvinených, ale aj ich rodiny a sociálne zázemie.
Vysvetlil, že cieľom jeho rezortu je zabezpečiť, aby sa podobné situácie neopakovali a aby sa dodržiavali zásady prezumpcie neviny. Poukázal tiež na snahu o reformu disciplinárnych konaní, kde chce zaviesť dvojstupňový systém rozhodovania, aby obvinení sudcovia, prokurátori či exekútori mali možnosť odvolania.
Politika v justícii? My sa chceme držať práva
Moderátor Peter Bielik upozornil, že spory o spravodlivosť sa dotýkajú aj vládnej strany Smer-SD, ktorej je minister Susko súčasťou. Minister však tvrdí, že Smer-SD neplánuje zaviesť žiadne politické odvetné opatrenia. „Naši voliči by si to možno priali, ale my odmietame politickú pomstu a nechceme zatvárať oponentov len preto, aby sme si nazbierali politické body,“ zdôraznil Susko. Podľa neho je cieľom vlády zabezpečiť transparentné a spravodlivé súdne konania.
V tejto súvislosti minister poukázal na prípady, kedy sa trestné konania mohli viesť politicky motivovaným spôsobom, pričom zdôraznil, že vláda nebude zasahovať do rozhodovania orgánov činných v trestnom konaní.
Kauza Búrka a sudcovia v neistote
Jednou z kontroverzných tém je aj kauza Búrka, v rámci ktorej bolo obvinených viacero sudcov. Po päťročnom procese sa podľa ministra Suska ukazuje, že mnohým obvineným nebola preukázaná vina. „Podľa Ústavy SR platí princíp prezumpcie neviny. Ak sa niekomu nepreukáže vina, mal by byť považovaný za nevinného a má mať možnosť vrátiť sa do funkcie,“ povedal minister.
Dodal, že v prípade nespravodlivého obvinenia môže byť na mieste aj otázka odškodnenia zo strany štátu. „To však nenahradí roky neistoty, spoločenské poškodenie mena a osobné škody, ktoré nespravodlivé obvinenia spôsobujú,“ podotkol Susko.
Kauza Mikuláša Černáka: „Súd rozhodne“
V diskusii sa objavila aj téma možného podmienečného prepustenia Mikuláša Černáka, ktorý bol odsúdený na doživotie za viacnásobné vraždy. Susko odmietol vopred špekulovať, aký verdikt padne. „O tom nerozhoduje štát, ale súd, ktorý posúdi všetky okolnosti,“ uviedol. Zároveň kritizoval fakt, že bol o Černákovi natočený film, ktorý podľa neho glorifikuje kriminálnika. „Nechápem, ako je možné, že o takomto človeku, ktorý je právoplatne odsúdený za úkladné vraždy, bol natočený film. To je neprípustné,“ povedal Susko.
Použil aj historický argument, keď zdôraznil, že biografické filmy o kriminálnikoch sa zvyčajne natáčajú až po ich smrti. „Toto mi príde celé veľmi zvláštne a môžeme len špekulovať, či to malo nejaký vplyv na verejnú mienku pred jeho možným rozhodovaním o podmienečnom prepustení,“ dodal.
Budúcnosť spravodlivosti a reforma trestnej politiky
Minister Susko deklaroval, že vláda chce zmeniť trestnú politiku z retributívnej na restoratívnu. Znamená to väčší dôraz na alternatívne tresty a odškodnenie obetí namiesto dlhodobých väzieb.
V tejto súvislosti spomenul aj otázku Mariana Kočnera, ktorému sa po prípadnom úspechu pred Európskym súdom pre ľudské práva môže znížiť trestná sadzba. Susko však uistil, že vláda urobí všetko pre to, aby bola spravodlivosť zachovaná.
Na záver zdôraznil, že cieľom jeho rezortu je posilnenie nezávislosti justície a návrat k zásadám právneho štátu. Otázkou však zostáva, či tieto opatrenia verejnosť a odborná obec prijmú ako krok k zlepšeniu justície alebo ich budú vnímať ako ďalší sporný krok v politizácii spravodlivosti.