Smutná tragédia, ktorá sa v polovici januára 2025 odohrala na gymnáziu v Spišskej starej Vsi, pri ktorej študent Samuel dobodal spolužiačku a zástupkyňu gymnázia, vyvoláva množstvo otázok v súvislosti s bezpečím na školách.
Najzávažnejším problémom je, že škola často nemá informácie o problémovom správaní svojho študenta, píše STVR. Podobne to bolo aj v prípade Samuela na gymnáziu.
Školy si posúvajú informácie o žiakovi
Rezort školstva avizuje, že by chcel podobným nešťastiam predchádzať, a preto ponúka riešenie s cieľom vytvoriť spis o dieťati. Ako dodávajú tvnoviny.sk, už vytvorený spis by sa doplnil o podrobnosti od odborného zariadenia o žiakov, aby sa škola vedela v čo najkratšom čase zariadiť a zareagovať na prípadnú hrozbu. Spis má navyše uľahčiť prenos informácií medzi školami a odbornými zariadeniami.
„Už teraz si školy častokrát posúvajú nejaké informácie o žiakoch, my posilňujeme povinnosť tú informáciu posúvať medzi jednotlivými stupňami, ale aj v prípade prestupu na inú školu,“ ozrejmila riaditeľka odboru duševného zdravia a podporných opatrení rezortu školstva Lenka Svoradová.
Pokiaľ ani pedagógovia nebudú riešiť opakované prejavy šikany žiakov, bude sa to považovať za priestupok. Šikana totiž môže byť spúšťačom rizikového správania žiaka.
„Sú to mladí ľudia, ktorých desia vlastné myšlienky, že sú tak frustrovaní a tak vydesení z toho, ako nefungujú tieto inštitúcie, napríklad keď boli obeťou šikany, alebo vidia šikanu,“ dodáva riaditeľ internetovej poradne pre mladých ľudí IPčko Marek Madro.
Postih aj rodičov
Minister školstva Tomáš Drucker ale upozorňuje, že nový systém má byť citlivý voči dieťaťu a postavený na dôvere a nie na vyvolávaní strachu. Väčšiu ochranu budú mať aj zamestnanci škôl. Medzi priestupky študentov sa bude radiť napríklad poškodenie cti, ublíženie na zdraví z nedbanlivosti či verejné zosmiešnenie.
„My sme už dnes dali do zákona, že ak štátna školská inšpekcia zistí svojou kontrolou, že šikanovanie nebolo riešené a oni na tu už upozorňovali, tak dôjde k odvolaniu riaditeľa,“ dodal Tomáš Drucker.
Okrem toho pribudne aj novinka, vďaka ktorej budú môcť postihnúť rodičov, ktorí napriek viacerým upozorneniam na nevhodné správanie dieťaťa s ním odmietajú podstúpiť odbornú konzultáciu či vyšetrenie. Pokiaľ škola navrhne konkrétne riešenie, rodič ho už nemôže ignorovať.
„To znamená, že nedal informovaný súhlas, alebo nezabezpečil svojím konaním takéto činnosti pre svoje dieťa. A pokračuje to. Potom tam nastupujú aj finančné pokuty,“ pokračuje Drucker.
Udeľovanie pokút vo výnimočných prípadoch
Rezort školstva dodáva, že školy by s udeľovaním pokút mali operovať len v ojedinelých prípadoch, kedy akékoľvek formy podpory zlyhali a hrozí nebezpečenstvo v škole.
Na IPčku vznikol na podporu žiakov projekt s názvom „Vyfrustrovač“, kde deti môžu online riešiť svoje problémy za pomoci odborníkov. Podobné podporné projekty vznikajú tiež priamo v školách.
„Máme aj možnosť využitia mobilnej aplikácie pre žiakov, ktorá im umožňuje anonymné nahlasovanie incidentov, nevhodného správania, ako je šikanovanie, či násilie,“ vysvetlil riaditeľ Základnej školy Mudroňova v Bratislave Richard Savčinský.
Nový legislatívny návrh z dielne ministerstva školstva by mal vstúpiť do platnosti od začiatku budúceho roka.