Čoskoro by zamestnávatelia už viac nemuseli nahlasovať prvých desať dní práceneschopnosti (PN) svojich zamestnancov zdravotným poisťovniam. Informáciu priniesol Denník N.
Chystajú veľkú zmenu, ktorá poteší tisíce Slovákov
V súčasnosti Sociálna poisťovňa posiela po desiatich dňoch PN-ky informáciu o práceneschopnosti zdravotnej poisťovni. Hlavným argumentom rezortu zdravotníctva je fakt, že po zavedení elektronických PN štát automaticky dostáva informáciu o práceneschopnosti pracovníka.
Nateraz návrh novely zákona ešte nenadobudol paragrafovú podobu. Rezort zdravotníctva poskytne novelu na pripomienkovanie v apríli.
Snaha o zmenu aj inde
Ministerstvo životného prostredia SR plánuje v najbližších dňoch predložiť do legislatívneho procesu novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Šéf rezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) o tom informoval po stretnutí s Klubom 500.
Minister podnikateľom predstavil základné kontúry nového zákona. „Považujem to za jeden z najväčších príspevkov pre budúci dynamický rozvoj Slovenska, ktorý ochranu životného prostredia v ničom nezníži, len ju bude uplatňovať podľa európskych prísnych štandardov. Po novelizácii zákona EIA sa investori budú môcť riadiť podľa rovnakých štandardných pravidiel ako vo vyspelých západných štátoch,“ ozrejmil Taraba.
Zároveň ubezpečil, že právna úprava bude garantovať prístup verejnosti v tej časti procesu, kde dochádza k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie. Podľa nových pravidiel by sa mal celý proces povinného hodnotenia v rámci EIA výrazne skrátiť, a to zo súčasných zhruba 360 dní maximálne na 180 dní.
Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie má za úlohu informovať verejnosť o plánovaných investičných zámeroch. Zároveň poskytuje verejnosti možnosť zapojiť sa. Procesom EIA prechádza investičný zámer alebo jeho navrhovaná zmena, ktoré môžu mať výrazný vplyvy na životné prostredie.
Posudzujú sa priame aj nepriame vplyvy investičného zámeru na zdravie obyvateľov, životné prostredie, prírodné zdroje, majetok a kultúrne pamiatky.
Spomínaný Klub 500 podporuje prijatie novely Trestného zákona, ktorá je predmetom rokovania Národnej rady SR. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytol jeho výkonný riaditeľ Tibor Gregor.
Súčasný spôsob aplikácie Trestného zákona považuje Klub 500 za prežitý. „Zvyšovanie trestov neprinieslo avizovaný výsledok a do jeho filozofie je nevyhnutné zaviesť nový, lepší a spravodlivejší systém, ktorý je obdobný ako v krajinách EÚ,“ uvádza sa v stanovisku združenia k navrhovanej legislatíve.
Klub 500 hovorí aj o nekorektnej verejnej diskusii o podstate Trestného zákona a trestného systému na Slovensku. Zároveň upozorňuje na to, že už v roku 2021 apeloval na potreby zmeny trestnej politiky.