Moderné lieky na znižovanie hmotnosti menia medicínu aj spoločnosť. Odborníci však UPOZORŇUJÚ na etické a zdravotné RIZIKÁ!

Zdroj: Canva
Reklama

Moderné lieky na chudnutie si získali popularitu veľmi rýchlo. Sľubujú zníženie váhy bez drastických diét či chirurgických zákrokov. Mnohí ich označujú za revolučné, no odborníci upozorňujú, že bez pohybu a zmeny životného štýlu ide len o krátkodobý efekt a vysoké náklady. 

Novodobé preparáty ovplyvňujú chuť do jedla pomocou črevných hormónov, sa javia ako prielom v boji proti celosvetovej epidémii nadváhy. Ich účinnosť je prirovnávaná k výsledkom bariatrických operácií – no bez invazívneho zásahu. Hoci záujem o ne prudko rastie, experti varujú pred masovým nasadzovaním. Informuje portál tvnoviny.sk.

Epidémia obezity zasahuje aj malé deti

Obezita už dávno nie je problémom len dospelých. Narastajúce počty zaznamenávajú aj pediatri

„Ten výskyt obezity sa zvyšuje vo všetkých detských kategóriách. Vidíme aj viac veľmi malých detí s obezitou, ktoré ešte idú iba do prvej triedy,“ upozorňuje Martin Haluzík, diabetológ z Institutu klinické a experimentální medicíny v Prahe.

Problém sa prenáša do dospelosti, čím rastie riziko vážnych komplikácií už v mladom veku. „Ten problém je v tom, že pokiaľ má niekto obezitu v mladom veku, tak všetky komplikácie obezity nebude mať v 60-tke, ale v 30-tke. A to bude stáť také peniaze, že to neufinancujú zdravotné poisťovne,“ varuje Haluzík.

Náklady stúpajú, liečba je drahá

Obezita patrí medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia populácie. Dve tretiny ľudí v Česku aj na Slovensku trpia buď nadváhou, alebo obezitou. To so sebou nesie vysoké náklady na liečbu, ktoré budú v najbližších rokoch rásť.

„V súčasnosti sa odhaduje, že na liečbu pacientov s nadváhou sa využíva 8 percent celkových výdavkov na zdravotníctvo v rámci krajín OECD,“ vysvetľuje Veronika Rybanská, riaditeľka odboru analýz Inštitútu zdravotných analýz MZ SR.

Predikcie ukazujú, že v roku 2030 bude liečba obezity stáť až 830 eur ročne na jedného Slováka.

Zdroj: pixabay.com

Lieky nie sú pre každého

Účinnosť nových liekov odborníci prirovnávajú k efektom po chirurgickom zákroku. Ide však o šetrnejší mechanizmus – lieky pri jedení uvoľňujú črevné hormóny, ktoré znižujú chuť na mastné a sladké jedlá. Napriek tomu nie sú univerzálne.

„My máme ich bezpečnosť preukázanú u pacientov s nadváhou alebo obezitou, čiže BMI 27. Chcel by som zdôrazniť, že mali by sme zostať pri predpisovaní tých liekov pre tých, ktorým sú určené,“ hovorí Haluzík.

Zároveň upozorňuje, že ešte nenastal čas na ich masové rozšírenie: „Domnievam sa, že je potrebné dobre spočítať náklady na liečbu tých komplikácií a náklady, ktoré ušetríme tým, že im predídeme. Nemyslím si, že prišiel čas ich dávať masívne.“

Zázrak bez pohybu neexistuje

Hoci sa lieky javia ako jednoduché riešenie, odborníci upozorňujú, že samotné tabletky nestačia. Kľúčom k udržateľnému zlepšeniu zdravia zostáva fyzická aktivita.

„Pohyb je nevyhnutou súčasťou terapie. Nepotrebujeme len schudnúť tuk, ale mať aj kvalitný sval. Tieto lieky nepôsobia na sval. To cvičenie je nenahraditeľné. Za mňa je cvičenie efektívnejšie, viac faktoriálne. Zasahuje viac orgánov v tele,“ vysvetľuje športový fyziológ UK Milan Sedliak.

Podľa neho má pohyb nielen fyzické, ale aj komplexné zdravotné účinky.

Zdroj: pixabay.com

Lieky Ozempic (semaglutid) a Mounjaro (tirzepatid) patria medzi najčastejšie predpisované injekcie pri liečbe cukrovky 2. typu, no čoraz častejšie sa využívajú aj na chudnutie, hoci na tento účel nie sú oficiálne schválené. Obe liečivá sa podávajú raz týždenne vo forme injekcie a sú dostupné iba ako značkové lieky, teda nie vo forme generík. Aj keď nie sú schválené ako lieky na chudnutie, lekári ich často predpisujú „off-label“ (mimo schválenej indikácie) kvôli ich účinku na zníženie apetítu a hmotnosti, informoval portál Healthline.

Ozempic vs. Mounjaro

Mounjaro podľa štúdií účinnejšie znižuje hladinu cukru a podporuje úbytok hmotnosti. Ozempic má navyše nepriaznivé účinky na srdcovo-cievne ochorenia a obličky. Oba lieky však účinkujú rozdielnym mechanizmom – Mounjaro ovplyvňuje dva receptory (GLP-1 a GIP), kým Ozempic iba jeden (GLP-1).

Bežné (mierne) vedľajšie účinky:

  • Nevoľnosť, vracanie
  • Bolesti brucha, nadúvanie
  • Zápcha alebo hnačka
  • Strata apetítu
  • Reakcie v mieste vpichu
  • Závažné vedľajšie účinky:
  • Zápal pankreasu
  • Žlčové kamene
  • Ťažká dehydratácia
  • Riziko hypoglykémie (hlavne pri kombinácii s inzulínom)
  • Možné riziko rakoviny štítnej žľazy (varovanie FDA)

Lieky nie sú vhodné pre každého. Nepredpisujú sa ľuďom:

  • S osobnou alebo rodinnou anamnézou medulárneho karcinómu štítnej žľazy
  • S diagnózou MEN 2 syndrómu
  • S ťažkými gastrointestinálnymi ochoreniami
  • V tehotenstve alebo počas dojčenia
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie