Šestica slovenských poslancov na čele s Andrejom Dankom vyrazila v nedeľu do Ruska.
Tamojšiu metropolu v čase ruskej vojny s Ukrajinou ospevujú za jej krásu, západné vozidlá na cestách a putinovské Rusko za jeho sebestačnosť. Informuje portál seznamzpravy.sz.
„Sme v Moskve, aby sme obnovili spálené mosty, po ktorých môže prísť mier,“ stojí v titulku videá, ktoré v nedeľu večer v Moskve natočila trojica poslancov slovenskej vládnucej strany Smer.
Kto vyrazil do Moskvy?
- podpredseda Národnej rady a líder SNS Andrej Danko
- podpredseda Národnej rady Tibor Gašpar (Smer)
- poslanec Marián Kéry (Smer)
- poslanec Richard Glück (Smer)
- poslanec Adam Lučiansky (SNS)
Krajšie ako všetky mestá sveta?
Zákonodarcovia, ktorí sú súčasťou šesťčlennej slovenskej delegácie, oznámili, že šli v nedeľu večer „ochutnať trochu ruskej kultúry“ do Veľkého divadla.
„Môžem povedať, že to na nás veľmi zapôsobilo,“ povedal podpredseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar, otec riaditeľa slovenskej tajnej služby SIS Pavola Gašpara.
„Ja za seba môžem povedať, že som videl Viedeň, Budapešť, Berlín, dokonca Soul či Abú Zabí, ale tomuto mestu, aj napriek tomu, že som tu prvýkrát, sa absolútne nič nevyrovná,“ oznamuje potom svoje dojmy Gašparov stranícky kolega zo Smeru , poslanec Ján Mažgút. Na videu za ním v tej chvíli prechádza starý automobil značky Lada.
V delegácii je aj líder Slovenskej národnej strany (SNS), najmenšej strany koaličnej vlády Roberta Fica, Andrej Danko.
Ten z Moskvy zverejnil postrehy o množstve čínskych áut, o predajniach módnych značiek, západných vozidlách a „úžasnej výstavbe“.
„Cítim malé zadosťučinenie, tak ako som si to aj myslel. Mnohé rozprávky, ktoré nám doma rozprávajú, nie sú pravdivé,“ pokračoval slovenský politik z ruskej metropoly.
Pri schôdzkach v Moskve chce vraj Danko ukázať, že na Slovensku „sú aj ľudia, ktorí majú iné názory ako slniečkári“. Z ďalších Dankových výrokov vyplýva, že šiel do Ruska aj preto, aby ľuďom na Slovensku ukázal, že tam jazdia autá západného typu, fungujú chytré telefóny a existuje rýchle občerstvenie.
Dialóg a sebestačnosť
Andrej Danko plán na cestu do Moskvy oznámil vlani v polovici novembra. Nakoniec ho v ceste do Ruska pred Vianocami predbehol premiér Robert Fico, ktorého prijal priamo v Kremli ruský diktátor Vladimír Putin.
Ficova cesta do Moskvy vyvolala medzinárodnú kritiku a do premiéra „rýpe“ aj domáca opozícia. Premiér podľa svojich slov s Rusmi rieši zastavenie transferu zemného plynu cez Ukrajinu.
Slovenská delegácia v pondelok rokovala v ruskom parlamente s predsedom Štátnej dumy Vjačeslavom Volodinom. Ten Slovákov pozval na májové oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny. Do Moskvy sa vtedy chystá premiér Fico. Ruský politik tiež v rozpore s realitou tvrdil, že sa jeho krajina nevmiešava do záležitostí iných štátov a rešpektuje ich suverenitu.
Podľa Andreja Danka ide o prvú takú parlamentnú návštevu z EÚ, ktorá „začala dialóg.“
V Moskve bol po ruskej invázii vtedajší rakúsky kancelár Karl Nehammer a tiež maďarský premiér Viktor Orbán. Častejšie bol v Kremli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
„Vidíme na území Ruskej federácie veľký ekonomický progres a pokrok v potravinovej sebestačnosti,“ povedal podľa agentúry TASR v pondelok Danko s tým, že „vyjadruje úctu a rešpekt“ k tomu, ako Rusko prekonáva výzvy.
Nedorozumenie s Poľskom
Dankova cesta vzbudila už aj medzinárodný rozruch. Líder SNS totiž ešte pred odletom z Bratislavy oznámil, že slovenský vládny špeciál nedostal od Varšavy povolenie na prelet cez poľský vzdušný priestor.
„Dozvedel som sa, že nám Poľsko nepovolí priamy prelet, takže to obletíme cez Nemecko. Nerozumiem postoju Poľska, ale v každom prípade to beriem ako realitu,“ vyhlásil Danko v nedeľu.
Slovenský špeciál nakoniec letel podstatne dlhšou trasou cez Česko, Nemecko, Baltské more a potom Lotyšsko. Dankovo tvrdenie o „zákaze“ preletu cez Poľsko však ešte v nedeľu dementoval hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Paweł Wroński.
„Neodmietli sme slovenskej strane povolenie na prelet, iba nám zaslali neúplné dokumenty,“ uviedol hovorca.
Keď potom Varšava požiadala o ich doplnenie, Slováci namiesto toho rovno informovali o zmene trasy letu, tvrdia za poľskú stranu Wronski.
Nie je však tajomstvo, že poľská vláda zaujíma vo vzťahu k Rusku a Ukrajine výrazne odlišné pozície ako slovenská vládna koalícia na čele s Robertom Ficom. Práve vrelé postoje Bratislavy a tiež Budapešti k putinovskému Rusku sú hlavným dôvodom praktického rozpadu Visegrádskej skupiny.
To vystihuje aj komentár poľského ministra obrany a predsedu koaličných ľudovcov Władysława Kosiniaka-Kamysza, ktorý síce povedal, že poľsko-slovenské vzťahy sú dobré, zároveň ale namiesto letov do Moskvy odporučil tamojším politikom lety do Varšavy. Krajina navyše od januára do konca júna predsedá Rade Európskej únie.
Slovenských poslancov za cestu do Moskvy v pondelok skritizovala predsedníčka českej Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová.
„Je smutné vidieť slovenských vládnych poslancov podporujúcich priamo v Moskve ruský režim a slúžiaci kremeľskej propagande,“ napísala na sieti X šéfka TOP 09.
Danko cestu nakoniec neplatí
Nedorozumenie s Poľskom nie je jediná zavádzajúca informácia o poslaneckej ceste. Andrej Danko pôvodne tvrdil, že svoju cestu do Moskvy zaplatí zo svojho.
Server Aktuality.sk však upozornil na to, že podľa údajov z centrálneho registra zmlúv ministerstvo zahraničných vecí účtuje parlamentu za zabezpečenie cesty 19-tisíc eur.
Plán Dankovej cesty do Moskvy už vlani na konci roka vzbudil kritické ohlasy, dokonca aj v samotnej vládnej koalícii.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)