V posledných týždňoch sa objavili správy, že vláda zvažuje využiť prostriedky z druhého dôchodkového piliera na financovanie projektov, ako sú diaľnice či nájomné bývanie. Tieto informácie vyvolali medzi verejnosťou obavy o budúcnosť ich úspor. Dobrou správou je, že obavy nie sú na mieste. Podľa odborníkov sa druhý pilier neruší a sporitelia o svoje peniaze neprídu.
Produktový manažér Tatra banky Pavol Ďurkovič pre sita.sk vysvetľuje, že úspory sporiteľov zostávajú nedotknuté. „Nikto nepríde o svoje úspory a ani sa nejde rušiť druhý pilier. Odpoveď je oveľa jednoduchšia, skoro až nudná,“ uviedol pre tlačovú agentúru.
Ako má financovanie projektov prebiehať?
Financovanie verejných stavieb má prebiehať formou emisie štátnych dlhopisov. Tie budú ponúkané na trhu ako investičný nástroj, ktorý dôchodkové fondy môžu, ale nemusia nakupovať. Rozhodnutie o tom, či dôchodkový fond investuje do konkrétnych dlhopisov, bude závisieť od ich výhodnosti pre klientov.
Manažéri fondov majú za úlohu dôkladne analyzovať každý investičný titul. Ak usúdia, že dané dlhopisy sú bezpečné a ziskové, môžu ich zaradiť do portfólia fondov. Tým sa zachová princíp zodpovedného investovania s cieľom ochrany a zhodnocovania úspor.
Koho sa to vlastne týka?
Zmeny sa týkajú výhradne dlhopisových garantovaných fondov. Väčšina sporiteľov však využíva indexové alebo akciové fondy, ktoré sa do tejto schémy nezapájajú. Tí, ktorí majú dlhopisové fondy, sú spravidla ľudia blízko dôchodkového veku, kde je dôraz kladený na stabilitu a ochranu úspor pred výkyvmi na trhu.
Dlhopisové fondy bežne obsahujú široké portfólio rôznych dlhopisov, takže doplnenie o nové štátne dlhopisy by pre bežného sporiteľa nemalo byť ani viditeľné. Mesačné správy dôchodkových spoločností zároveň poskytujú prehľad o najväčších investičných položkách, takže si každý môže overiť, kam jeho peniaze smerujú.
Výhody druhého piliera zostávajú
Aj po tejto plánovanej zmene zostáva druhý pilier výhodným nástrojom sporenia na dôchodok. Ponúka možnosť dlhodobého zhodnocovania úspor, flexibilitu pri výbere peňazí na dôchodku a navyše dedičnosť nasporených prostriedkov – čo prvý štátny pilier neumožňuje. Cieľom štátu nie je peniaze brať, ale umožniť ich efektívne a zodpovedné zhodnocovanie v prospech spoločnosti.