fbpx

Mozgová mŕtvica: Ako ju spoznať? Zapamätaj si tento RÝCHLY TEST a zachráň život blízkym

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/ Gustavo Sánchez, BUDDHI Kumar SHRESTHA

Mozgovú mŕtvicu dokáže z typických príznakov spoznať aj laik. Potom je najdôležitejšie, aby rýchlo zavolal prvú pomoc. Žiadne zháňanie susedov a auta na odvoz do nemocnice. Volajte rovno 155, záchranka príde oveľa rýchlejšie, než vy zaistíte prevoz. A navyše poskytne ošetrenie už v sanitke. Čo by vás malo varovať?

Nie je to len spadnutý kútik a zmätená reč. Pokiaľ si všimnete, že je niekto z vašich blízkych ľahko zmätený, spadol, zle vidí alebo sa horšie vyjadruje, poproste ho, aby skúsil nasledujúci test. Zapamätajte si pravidlo FAST – čiže preložené z angličtiny „rýchly“. Pokiaľ sa potvrdil niektorý (stačí jeden) z príznakov, ihneď volajte 155 a povedzte operátorovi aj svoje podozrenie.

F ako Face, teda tvár

Poproste postihnutého, aby sa usmial alebo vyplazil jazyk. Pozorujte ho, či sa nesmeje s jedným kútikom poklesnutým alebo na jednu stranu, prípadne či mu nepokleslo viečko. Sledujte, či nemá jazyk natočený na jednu stranu alebo či s ním môže hýbať iba zo strany na stranu. To sú príznaky mŕtvice.

A ako Arm, teda paža

Poproste postihnutého, aby zdvihol obe ruky nad hlavu, alebo to urobte sami. Zdvihnite ruky pacienta do predpaženia, uvidíte, či dokáže obe ruky udržať v rovnakej výške. Nesymetrický pohyb rúk, prípadne neschopnosť udržať predmet sú ďalším príznakom mŕtvice.

S ako Speech, teda reč

Poproste postihnutého, aby zopakoval jednoduchú vetu. Napríklad: „Volám sa Ján Novák a bývam v Bratislave.“ Pravdepodobne toho nebude schopný.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie