Vedecký tím z University of Louisville v Kentucky priniesol revolučný objav v oblasti neurovedy. Po prvýkrát zaznamenal aktivitu ľudského mozgu v okamihu smrti. Výskum vedený neurochirurgom Dr. Ajmalom Zemmarm odhalil, že počas klinickej smrti dochádza k vlnám mozgových aktivít. Tento nález môže vysvetliť zážitky ľudí, ktorí prežili zážitky blízkej smrti. Popisujú, že sa im „pred očami prehral celý život„.
Výskum na pacientovi s epilepsiou
Štúdia bola vykonaná na 87-ročnom pacientovi trpiacom epilepsiou, u ktorého došlo k neočakávanému infarktu. Počas tejto udalosti sa vedecký tím zameral na monitorovanie mozgových aktivít pred a po klinickej smrti. Poskytlo to cenný pohľad na posledné okamihy života. Vedecký tím analyzoval 900 sekúnd mozgových aktivít a objavil prekvapivý jav. Aktivitu gama vĺn spojili s vyššími kognitívnymi funkciami, ako je sústredenie, snívanie alebo vybavovanie spomienok, píše Blesk.
Mozog je aktívny aj po zastavení srdca
To, čo bolo najprekvapivejšie, je, že gama vlny boli aktívne nielen tesne pred zastavením srdca, ale pokračovali aj po ňom. To naznačuje, že mozog môže zostať aktívny aj po klinickej smrti. Avšak vyvoláva to nové otázky o tom, kedy presne končí život a ako by sme mali chápať proces smrti. Tento objav môže zmeniť naše doterajšie chápanie toho, čo sa deje s naším telom v okamihu smrti.
Prehráva sa nám celý život?
Tento objav by mohol poskytnúť vedecké vysvetlenie pre zážitky ľudí, ktorí prežili klinickú smrť a často popisujú, že sa im „pred očami prebehol celý život“. Mnohí ľudia hovoria o videní dôležitých okamihov z detstva, milovaných osôb alebo iných životných zážitkov. Tento nový výskum naznačuje, že za týmito zážitkami by mohla byť práve mozgová aktivita v posledných chvíľach života.
Nové výzvy pre medicínu a etiku
Zistenia z tejto štúdie zároveň otvárajú dôležitú diskusiu o tom, kedy presne končí život a ako by sme mali pristupovať k etickým otázkam, ako je darovanie orgánov. „Tieto zistenia spochybňujú naše doterajšie predstavy o tom, čo znamená smrť,“ dodal Zemmar.
Univerzálnosť tohto procesu
Predchádzajúce výskumy tiež naznačujú, že podobné vzorce mozgových aktivít pozorovali u zvierat, ako sú potkany, čo naznačuje, že tento proces by mohol byť univerzálny naprieč druhmi. Aj keď je potrebné ďalšie výskumy na potvrdenie týchto záverov u širšieho vzorku ľudí, prvé výsledky sú fascinujúce a môžu mať ďalekosiahle dôsledky pre naše chápanie vedomia, smrti a mozgovej aktivity.
Tento objav prináša nielen vedecký, ale aj filozofický pohľad na hranicu medzi životom a smrťou a poskytuje nové výzvy pre medicínu a etiku.