Mŕtva matka so synom, evakuovaní Česi a 2 000-ročná pamiatka v ohrození. Bleskové POVODNE ničia ďalší kraj

Foto: unsplash.com, BBC video
Reklama

Záchranné tímy v Jordánsku našli telá belgickej matky a jej syna deň po tom, čo bola matka a jej tri deti nahlásené ako nezvestné v dôsledku bleskových povodní. Dve ďalšie deti z tej istej rodiny sa našli živé.

Povodne, ktoré postihli v nedeľu južné Jordánsko, spôsobili aj evakuáciu stoviek turistov z archeologického náleziska Petra, jednej z hlavných turistických atrakcií krajiny, informujú Euronews.

Nestihli sami ujsť

Matka a deti boli súčasťou skupiny 18 turistov, ktorí sa nachádzali na dobrodružnej výprave v Wadi al-Nakhil, keď ich zachytili bleskové povodne, informoval guvernér okrsku Ma’an Hassan al-Jabour štátnu televíziu Al-Mamlaka.

Záchranné tímy v nedeľu zachránili 14 turistov, všetkých českej národnosti. Dve deti z rodiny sa podarilo nájsť živé neskoro v nedeľu večer.

Záchranu museli prerušiť

Počas záchrannej akcie bola operácia prerušená okolo 2. hodiny ráno kvôli náročným poveternostným podmienkam a terénu.

Po opätovnom začiatku pátrania boli telá matky a jej syna nájdené v pondelok ráno.

Zdroj: X/@Flick1_

Legendárne údolie už zabíjalo

Jordánsko často čelí bleskovým povodniam, keď silné sezónne dažde preplavia suché púštne doliny.

V roku 2021 prišlo o život najmenej tri osoby, keď ich povodňové vody odniesli aj s autom, zatiaľ čo v roku 2018 počas dvoch samostatných povodní v Petre a pri Mŕtvom mori zahynulo viac ako 30 ľudí.

V ohrození turisti i pamiatka

Archeologická lokalita Petra patrí k najvýznamnejším pamiatkam Jordánska aj sveta.

Tento skalný komplex vytesaný do ružového pieskovca vznikol ako hlavné mesto Nabatejskej ríše približne v 4. storočí pred naším letopočtom a je starý viac ako 2-tisíc rokov. Od roku 1985 je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Petra je vystavená riziku bleskových povodní najmä pre svoje umiestnenie v úzkom kaňone a suchom púštnom prostredí, kde voda za normálnych okolností rýchlo vsiakne alebo odtečie.

V prípade prudkých dažďov sa však voda a bahno môžu hromadiť a valiť úzkymi priesmykmi, čo predstavuje vážne ohrozenie nielen pre návštevníkov, ale aj pre samotné starobylé stavby vytesané do skál.

Zdroj: X/RT

Prebieha vyšetrovanie

Ministerstvo zahraničných vecí Belgicka potvrdilo správu 5. mája a uviedlo: „Sme si vedomí tohto prípadu a ľutujeme smrť našich dvoch spoluobčanov.“ Belgickí predstavitelia „tento prípad dôkladne sledujú spolu s naším veľvyslanectvom v Ammáne. Keďže ide o individuálne prípady, nemôžeme poskytnúť žiadne ďalšie informácie,“ pokračovala verejná služba. Vyšetrovanie presných okolností úmrtí stále prebieha.

Opravy boli vykonané a atrakcia, jeden zo siedmich divov sveta, je už opäť otvorená pre verejnosť, potvrdil Mahadin a dodal, že bezpečnosť návštevníkov a miestnych obyvateľov je najvyššou prioritou úradov, uviedol portál Travel Tomorrow.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia