Mŕtve more vysychá. Hrozí mu zánik?

extrémne horúčavy sucho prímorie
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Henrique Ferreira, redcharlie
Reklama

Mŕtve more v dôsledku klimatickej zmeny, ako aj kvôli nadmernému odberu vody z prítokov ďalej vysychá. Hladina vody klesá obrovskou rýchlosťou, každý rok zhruba o 1 meter. Podľa odborníkov je situácia už dlhší čas kritická a dokonca hrozí, že Mŕtve more do roku 2050 vyschne, a teda ako súvislá vodná plocha zanikne.

„Opustená kabína plavčíka, hrdzavé mólo a rozbité slnečníky, to je všetko, čo zostalo z Ein Gedi, kedysi vlajkovej pláže Izraela, ktorá lákala turistov z celého sveta,“ konštatuje medzinárodný spravodajský televízny kanál France24 na svojej webovej stránke.

Pláž je už päť rokov uzavretá najmä kvôli nebezpečným lievikovitým jamám, tzv. závrtom, a tiež pre kritický pokles hladiny mora. Závrty sú spôsobené sladkou vodou, ktorá rozpúšťa vrstvy soli. „V skutočnosti Mŕtve more, ktoré sa nachádza na miestach, kde sa stretáva izraelské, jordánske a palestínske územie, už roky zomiera,“ pripomína na základe správy agentúry AFP web France24.

Mŕtve more by mohla zachrániť aktívnejšia spolupráca v regióne. Tá je však dnes kvôli vojnovému konfliktu veľmi komplikovaná. „Spolupráca v regióne je kľúčová pre záchranu Mŕtveho mora,“ povedal hydrológ Nadav Tal z environmentálnej neziskovej organizácie EcoPeace, ktorá sa už dlhodobo zasadzuje za hľadanie riešenia. „Pretože žijeme v oblasti konfliktu, je to problém.“

Ekologická katastrofa

Globálne otepľovanie a nárast priemerných teplôt, ktoré v tejto oblasti môžu v lete dosahovať až 50 °C, zvyšuje odparovanie vody. Okrem toho sa situácia zhoršuje aj v dôsledku dlhodobých odklonov vôd z hlavého zdroja, ktorým je rieka Jordán, ako aj z prítokov, informuje ďalej agentúra AFP a web France24. Vodu odčerpávajú aj miestne továrne, ktoré tu ťažia prírodné minerály.

„Dôsledky odklonu vody sú viditeľné všade okolo nás,“ cituje AFP hydrológa Nadava Tala, ktorý už hovorí o ekologickej katastrofe.

V minulosti už boli snahy situáciu riešiť. Dohoda medzi Izraelom a Jordánskom však úspech nepriniesla. Aktuálny konflikt na Blízkom východe vystupňoval napätie, takže „riešenie cezhraničných environmentálnych otázok nie je prioritou vlád v regióne“.

Úrady rátajú s možnosťou vybudovať zariadenia na odsoľovanie vôd a systém potrubí zo severu na juh. Takýto systém by prepojil Červené more a Mŕtve more a umožnil by prečerpávať obrovské množstvo vody. Mikrobiológ Ohad Carny z izraelského ministerstva pre ochranu životného prostredia však takéto plány spochybňuje: „Odsoľovať vodu a priviesť ju priamo do Mŕtveho mora nedáva ani ekonomický ani ekologický zmysel, pretože je to plytvanie pitnou vodou a región nutne potrebuje viac pitnej vody a viac vody pre poľnohospodárstvo.“

Akékoľvek riešenie je však možné len pri vzájomnej spolupráci dotknutých regiónov. „Musí to byť spoločné úsilie. Čas ukáže, no my nebudeme robiť nič bez dohody s jordánskou stranou,“ povedal pre agentúru AFP izraelský mikrobiológ.

Zanikne Mŕtve more?

Mŕtve more leží 420 metrov pod hladinou svetových oceánov a je najnižšie položeným otvoreným miestom na zemskom povrchu. Leží na hraniciach Jordánska, západného brehu Jordánu a Izraela. Vody jazera sa vyznačujú okrem iného veľmi vysokým obsahom soli.

Mŕtve more, známe vysokou hustotou vody a pôdou bohatou na minerály, navštevovalo množstvo turistov z celého sveta. Jeho pôdy obsahujú minerály ako draslík, horčík, vápnik a soľ. Tempo poklesu hladiny Mŕtveho mora však naznačuje, že bez efektívneho riešenia hrozí, že do roku 2050 vyschne.

„Mŕtve more bohaté na minerály sa zmenšilo na veľkosť malého jazierka,“ pripomína organizácia EcoMENA na svojej webovej stránke. EcoMena je dobrovoľnícka organizácia, ktorá šíri environmentálne povedomie na Blízkom východe a zasadzuje sa za ochranu životného prostredia a udržateľný rozvoj. Za svoje aktivity dostala niekoľko ocenení.

EcoMena tiež pripomína, že vedci sú voči systému potrubí od Červeného mora k Mŕtvemu skeptickí kvôli množstvu potenciálnych problémov. Minerály prítomné vo vodách by mohli spôsobiť rozšírenie rias, čo by bolo škodlivé pre životné prostredie a zároveň by spôsobilo, že voda bude červená, prípadne zelená. Masívny odber vody z Červeného mora by mal škodlivý vplyv na koralové útesy a v neposlednom rade by mohol viesť aj k zníženiu hladiny tohto mora. Napokon z potrubia, ktoré by odvádzalo vodu z Červeného mora do Mŕtveho mora, môže časom slaná voda presakovať do podzemných vôd, čo spôsobí ďalšie problémy.

Organizácia EcoMena namiesto odvádzania vody z Červeného mora do Mŕtveho navrhuje v prvom rade regeneráciu značne znečistenej rieky Jordán a zmeniť spôsoby využívania vody a hospodárenia s vodou v regióne.

„Mŕtve more má pre región obrovský geologický význam. Sú tu aj mnohé ďalšia aspekty, ktoré ho robia takým významným. Je to najslanšia vodná plocha na svete, mimoriadne bohatá na minerály. Má tiež biologický význam, pretože je domovom mnohých jedinečných mikroorganizmov, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na Zemi,“ pripomína EcoMena na svojej webovej stránke.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie