Čo dnes robia ZLATÍ CHLAPCI z roku 2002? Niektorí zavesili kariéru na klinec, ďalších stále uvidíte na hokejových štadiónoch

MS v Hokeji
MS v Hokeji 2002. FOTO: Facebook/ Rád spomínam na MS v hokeji 2002
Reklama

Už o pár dní sa rozbehnú ďalšie majstrovstvá sveta, ktoré na Slovensku každoročne vzbudzujú obrovskú pozornosť. V pamäti hokejových priaznivcov stále rezonuje nezabudnuteľné jarné dobrodružstvo z roku 2002, keď slovenská reprezentácia dosiahla historický úspech.

Slovensko získalo prvýkrát v histórii titul majstra sveta a stalo sa hokejovou veľmocou. Od tej chvíle prešlo už viac ako 20 rokov a osudy hráčov zlatého tímu sa vydali rôznymi smermi. Viacerí zostali pri hokeji, iní odišli do úzadia a venujú sa vlastnému podnikaniu.

Brankári

Ján Lašák, hlavná opora v bránke, sa po kariére venoval trénerskej činnosti a dlhé roky pôsobil pri reprezentácii ako tréner brankárov.

Rastislav Staňa, pri historickom úspechu kryl chrbát Janovi Lašákovi. V NHL odchytal šesť zápasov v drese Washingtonu Capitals. Kariéru ukončil v roku 2015 v drese Sparty Praha a následne sa pustil do trénovania mladých brankárov. Aktuálne zastáva túto funkciu v slovenskej reprezentácii do 20 rokov.

Miroslav Šimonovič, na šampionáte plnil rolu brankárskej trojky. S hokejom skončil v roku 2012 ako hráč rodného Popradu. Momentálne sa snaží nadobudnuté skúsenosti posúvať ďalej a tak trénuje mladých brankárov.

Zdroj: Štefan Puškáš/TASR

Obrancovia

Ladislav Čierny, rodák zo Zvolena, ukončil kariéru v roku 2023 v materskom klube po tom, čo s ním oslavoval majstrovský titul. Po konci kariéry sa z hokejového sveta vytratil a angažoval sa v komunálnej politike či v podnikaní. Dnes je generálny manažér v HKM Zvolen.

Jaroslav Obšut, Prešovčan s hokejom skončil v roku 2018 ako hráč v tom čase druholigového HC Bratislava. Následne tu začal s trénerskou kariérou a momentálne je asistentom trénera v mládežníckom výbere HC Slovan Bratislava.

Peter Smrek, na úspešnom turnaji v roku 2002 vytvoril obrannú dvojicu s Rišom Lintnerom. Kariéru v roku 2015 v rodnom Martine, následne sa z hokejového sveta vytratil a momentálne podniká v gastre.

Richard Lintner, niekdajší výborný zadák, sa počas zlatého turnaja stal najproduktívnejším obrancom a v semifinálovom zápase so Švédskom rozhodol o postupe Slovenska do finále víťazným nájazdom. S kariérou sa rozlúčil v roku 2015 ako hráč Dukly Trenčín a neskôr stál na čele organizácie Pro Hokej, ktorá zastrešuje najvyššiu domácu súťaž. V súčasnosti vedie vlastnú televíznu reláciu, kam si pozýva rôzne známe tváre.

Zdroj: Štefan Puškáš/TASR

Ľubomír Sekeráš, hokejový odchovanec trenčianskej Dukly, ukončil svoju aktívnu kariéru v roku 2014, keď pôsobil v Dubnici. Aj po rozlúčke s ľadom zostal verný hokeju – dnes pôsobí ako prezident Slovenskej univerzitnej hokejovej asociácie.

Ľubomír Višňovský, výnimočný obranca pre ofenzívu aj defenzívu, ukončil aktívne pôsobenie v roku 2016 v drese bratislavského Slovana. Ako asistent trénera Craiga Ramsayho sa objavil aj pri slovenskom národnom tíme. V Rači sa podieľal na výstavbe športového areálu a dnes si užíva pokojný hokejový dôchodok.

Martin Štrbák, spoľahlivý obranca, zavesil korčule na klinec v roku 2016 ako hráč HC Košice. Aktuálne je asistentom trénera pri slovenskej reprezentácii do 20 rokov a pracuje aj s mládežou Slovana Bratislava.

Dušan Milo, nitriansky rodák, počas zlatého šampionátu hrával vo švédskom MODO Hockey. S profesionálnym hokejom sa rozlúčil po zisku titulu s Nitrou v roku 2016. Od tej doby pôsobí ako asistent trénera v nitrianskom A-tíme. V sezóne 2018/19 sa na chvíľu vrátil na ľad, keď za treťoligové Levice odohral jedenásť zápasov.

Zdroj: Vladimír Benko/TASR

Útočníci

Jozef Stümpel, hokejový odchovanec z Nitry hrával až do roku 2020, kedy si obliekal dres treťoligového Žiaru nad Hronom, ktorý uprednostnil pred ponukami z Francúzska. Momentálne pôsobí ako konzultant pri slovenskej reprezentácii do 18 rokov. Jeho syn Oliver, osemnásťročný talent, hráva v NAHL za tím Corpus Christi IceRays, kde v 30 dueloch zaznamenal 18 bodov.

Rastislav Pavlikovský, väčšinu kariéry spojil so švédskymi klziskami. Kariéru ukončil po sezóne 2017/18 ako hráč treťoligovej Dubnice. V súčasnosti pôsobí ako hráčsky agent a prevádzkuje hokejovú akadémiu v Dubaji.

Peter Pucher, držiteľ zlatej aj striebornej medaily z Petrohradu stále neukončil svoju hokejovú dráhu. V tejto sezóne nastupuje za český štvrtoligový tím SK Telč.

Miroslav Šatan, kapitán legendárnych „zlatých chlapcov“ nazbieral na turnaji 13 bodov v deviatich zápasoch a bol najproduktívnejším hráčom. Posledný zápas odohral v roku 2014 za Slovan Bratislava. Od roku 2019 je prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja, kde nahradil Martina Kohúta.

Róbert Petrovický, starší z bratov Petrovických zavesil korčule na klinec v roku 2016 ako kapitán Dukly Trenčín. Následne trénoval v Dukle a Slovane, a v rokoch 2019 až 2021 viedol slovenskú dvadsiatku ako hlavný tréner. Dnes je asistentom kouča vo švajčiarskom Lausanne.

Marek Uram, známy Lipták s dlhými vlasmi je stále aktívny hráč, v nedávnych sezónach hral za Liptovský Mikuláš, momentálne obliekal dres Kežmarku v tretej lige.

Zdroj: Štefan Puškáš/TASR

Žigmund Pálffy, počas majstrovstiev patril medzi najväčšie opory tímu a vo finále prihrával na víťazný gól Bondru. Rozlúčil sa s kariérou v sezóne 2012/13 v Skalici, kde dnes pôsobí ako poradca druholigového tímu a zároveň je mestským poslancom.

Ladislav Nagy, bývalý skvelý krídelník ukončil hráčsku púť po domácom šampionáte v roku 2019 v Košiciach. V súčasnosti si užíva zaslúžený oddych mimo hokeja.

Radoslav Hecl, rodák z Partizánskeho si počas kariéry obliekal dres Slovana Bratislava, s ktorým získal päť titulov. Kariéru ukončil v roku 2008 v talianskej Pontebbe. Po nej pôsobil ako generálny manažér HC Topoľčany a trénoval aj reprezentáciu do 16 rokov. Dnes vedie mládež v HK Ružinov.

Vladimír Országh, bývalý hráč Banskej Bystrice ukončil kariéru v rodnom meste v roku 2010 a následne začal trénovať. Tímu pomohol k dvom titulom a neskôr sa stal hlavným trénerom Slovana v KHL. Dnes pôsobí ako hlavný kouč českého Litvínova.

Ladislav Nagy, bývalý skvelý krídelník ukončil hráčsku púť po domácom šampionáte v roku 2019 v Košiciach. V súčasnosti si užíva zaslúžený oddych mimo hokeja.

Zdroj: Štefan Puškáš/TASR

Jerguš Bača, najskúsenejší člen tímu na MS 2002. Skúšal to aj v NHL, kde odohral dva zápasy. S hokejom skončil v roku 2005 v Liptovskom Mikuláši. Následne sa dal na trénerskú dráhu, pôsobil aj v Žiline či Košiciach, dnes vedie slovenskú reprezentáciu do 16 rokov.

Miroslav Hlinka, držiteľ kompletnej medailovej zbierky tragicky zomrel 14. septembra 2014, keď si siahol na život. V tom období bol asistentom trénera v Banskej Bystrici. Dôvodom mali byť psychické problémy.

Róbert Tomík, rodák z Ilavy ukončil kariéru v roku 2011 ako hráč Košíc, no hokej mu chýbal. V sezóne 2016/17 sa krátko vrátil na ľad a odohral štyri zápasy za Dubnicu. Radovan Somík, nenápadný, no mimoriadne pracovitý útočník skončil s hokejom v roku 2015 ako hráč Pardubíc. Jeho kariéru poznačilo vážne zranenie, po ktorom sa musel znova naučiť chodiť. V rokoch 2018 – 2020 bol asistentom trénera v Martine.

Michal Handzuš, skvelý útočník, ktorý s Chicagom vyhral Stanley Cup v roku 2013, ukončil kariéru v roku 2017 v Banskej Bystrici. V posledných rokoch pôsobil ako asistent trénera v reprezentácii aj v klube HC 05.

Ľuboš Bartečko, rozlúčil sa s profesionálnym hokejom po sezóne 2015/16, keď hrával za Poprad. Po kariére sa presťahoval s rodinou späť do USA, kde sa venuje trénovaniu mládeže. Pôsobil v akadémiách St. Louis a Nashvillu, a čoskoro prevezme lavičku Nashvillu Spartans v USPHL.

Spoločná fotografia slovenského reprezentačného hokejového tímu v roku 2002. Prvý rad zľava: manažér Igor Nemeček, lekár Dalimír Jančovič, brankár Ján Lašák,asistent trénera Vladimír Šťastný, Róbert Petrovický, prezident SZĽH Juraj Široký, Miroslav Šatan, šéftréner Ján Filc, Peter Bondra, manažér Peter Šťastný, Žigmund Pálffy, asistent trénera Ernest Bokroš, brankár Rastislav Staňa. Druhý rad zľava: masér Michal Malina, Peter Pucher, Ladislav Čierny, Radoslav Hecl, Radovan Somík, Michal Handzuš, Richard Lintner, Martin Štrbák, Jerguš Bača, Miroslav Hlinka, Jozef Stümpel, technický vedúci Miroslav Karafiát a masér Samuel Petráš. Zadný rad zľava: Marek Uram, Dušan Milo, brankár Miroslav Šimonovič, Ľuboš Bartečko, Peter Smrek, Ladislav Nagy, Vladimír Országh, Rastislav Pavlikovský, Róbert Tomík a Ľubomír Višňovský . Zdroj: Pavel Neubauer/TASR

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport