Musk sa na konferencii, kde mal byť aj Fico, oháňal MOTOROVOU PÍLOU. Trumpov exporadca počas vystúpenia HAJLOVAL

konferencia, konzervatívna, Musk, Fico, motorová píla, hajlovanie
Konzervatívna konferencia CPAC v USA bola plná kontroverzných momentov. Zdroj: X/Elon Musk; X/Brian Krassenstein
Reklama

Elon Musk sa krátko po stretnutí s argentínskym prezidentom Javierom Mileiom objavil s motorovou pílou v ruke, čo vyvolalo veľkú pozornosť. Napriek bizarnému dojmu sa má údajne za týmto gestom skrývať dôležité posolstvo.

Počas Konferencie konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v americkom štáte Maryland sa šéf Tesly a SpaceX prihováral konzervatívnemu publiku a predviedol dar, ktorý mu venoval argentínsky prezident, informujú tvnoviny.sk. Na motorovej píle sa nachádzal nápis v španielčine „Viva la libertad, carajo!“, čo v preklade znamená „Nech žije sloboda, dočerta!“. Musk mával pílou nad hlavou a nazval ju „motorovou pílou pre byrokraciu“. Týmto krokom nadviazal na kampaň Mileiho, ktorý sa pred voľbami v roku 2023 prezentoval rovnakým symbolom, aby zdôraznil svoj zámer výrazne obmedziť štátne výdavky.

Elon Musk, konferencia, CPAC, motorová píla
Elon Musk sa na konzervatívnej konferencii CPAC oháňal motorovou pílou. Zdroj: X/Elon Musk

Konferencie CPAC sa zúčastnia viaceré významné osobnosti, vrátane amerického exprezidenta Donalda Trumpa, slovenského premiéra Roberta Fica, republikánskeho senátora Ricka Scotta, bývalej britskej premiérky Liz Trussovej a bývalého poľského premiéra Mateusza Morawieckého.

Muskova angažovanosť v politických otázkach vyvoláva protichodné reakcie. Zatiaľ čo jeho podporovatelia ho považujú za vizionára a inovátora, kritici varujú pred rizikom, ktoré môže vzniknúť, ak jednotlivec nadobudne príliš veľký vplyv na verejnú politiku. Konferencia CPAC, ktorá sa koná od roku 1974, je každoročným stretnutím konzervatívcov z USA i zo zahraničia. Tento ročník podujatia potrvá do soboty 22. februára.

Trumpov exporadca hajloval, antifašisti varujú pred znormalizovaním nacizmu

Steve Bannon, niekdajší hlavný stratég Bieleho domu počas prvého prezidentského obdobia Donalda Trumpa, vystúpil na konferencii konzervatívcov CPAC. Počas svojho prejavu zdvihol pravú ruku do gesta, ktoré podľa mnohých pripomínalo nacistický pozdrav, čo vyvolalo kontroverziu, píše TA3.

Konferencia CPAC prebieha od stredy a Bannon sa k rečníkom pridal vo štvrtok večer. Vo svojom prejave zdôraznil, že konzervatívci sa „nevzdajú a neustúpia“, pričom následne vykonal gesto, ktoré viacerí interpretovali ako hajlovanie. Podobný incident sa odohral aj nedávno, keď miliardár a poradca Donalda Trumpa, Elon Musk, na zhromaždení Republikánskej strany použil gesto, ktoré niektorí vnímali ako odkaz na nacistický pozdrav. Jeho priaznivci ho však obhajovali tvrdením, že chcel len symbolicky vyjadriť svoju podporu publiku.

Bannonovo vystúpenie vyvolalo reakciu aj medzi účastníkmi konferencie. Jordan Bardella, predseda francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN), sa kvôli tomuto incidentu rozhodol zrušiť svoju účasť. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že mu prekáža gesto, ktoré podľa neho odkazuje na nacistickú ideológiu.

Podľa predsedu Slovenského protifašistického hnutia, Stanislava Mičeva, nebolo Bannonovo gesto náhodné. „Vzhľadom na jeho názory je jeho úmysel jasný,“ vyjadril sa pre TA3. Zároveň upozornil, že aj keď sa niektorým republikánom takéto správanie prieči, stále s Bannonovými názormi spolupracujú, vrátane Donalda Trumpa. Mičev varoval pred zľahčovaním neonacistických prejavov, pričom zdôraznil, že tento problém nie je obmedzený len na USA, ale že ho podceňujú aj ľudia v iných krajinách.

Nacizmus má na svedomí milióny životov

Nacistická ideológia, ktorá ovládala Nemecko v rokoch 1933 až 1945 pod vedením Adolfa Hitlera, bola založená na rasovej nadradenosti, militarizme a extrémnom nacionalizme. Tento režim spôsobil druhú svetovú vojnu a bol zodpovedný za niektoré z najhorších zločinov v dejinách, vrátane holokaustu, pri ktorom zahynulo šesť miliónov Židov, ako aj masového vyhladzovania ďalších skupín obyvateľstva.

Druhá svetová vojna, ktorú nacistické Nemecko rozpútalo inváziou do Poľska v roku 1939, si vyžiadala desiatky miliónov obetí, vrátane civilistov a vojakov. Počas nej boli páchané rozsiahle vojnové zločiny, pričom nacistický režim systematicky vyvražďoval celé komunity v koncentračných a vyhladzovacích táboroch.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia