fbpx

MZ dalo preveriť pracovné zmluvy na dohodu, ktoré má aktuálne uzatvorené

Reklama
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
Zdroj foto: TASR

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dalo preveriť dohody o vykonaní práce a o pracovnej činnosti, ktoré má uzatvorené. Uviedli to z komunikačného oddelenia rezortu v reakcii na kritiku SaS k rastu počtu dohodárov.

„Novovymenovaný generálny tajomník služobného úradu MZ SR vydal pokyn na preverenie dohôd o vykonaní práce a dohôd o pracovnej činnosti, ktoré má ministerstvo uzatvorené,“ reagoval rezort. Podotkol, že dohody uzatvára v prvom rade pre potreby napĺňania svojich kompetencií, pričom náklady na odmeňovanie sú financované buď zo štátneho rozpočtu, alebo z externých zdrojov.

Z prostriedkov štátneho rozpočtu je na MZ SR platených 126 „dohodárov“, ozrejmilo ministerstvo. „Medzi nimi napríklad členovia akreditačnej komisie (17 osôb), členovia etickej komisie (13 osôb), členovia komisie na overenie ovládania štátneho jazyka (deväť osôb), tlmočníci, pracovníci strážnej služby, externí analytici a podobne,“ priblížilo.

Rezort má tiež uzatvorených 492 dohôd, ktoré sú refinancované zo zdrojov plánu obnovy, eurofondov alebo iných projektov. Ide o dohody s lekármi, farmaceutmi, sestrami a ďalšími zdravotníckymi pracovníkmi a odborníkmi z iných oblastí, ktorí prácu pre ministerstvo vykonávajú popri svojom hlavnom zamestnaní.

„Napríklad, na implementácii plánu obnovy a odolnosti pracuje na ministerstve na niektorú z foriem dohody 69 osôb. Na príprave a aktualizácii štandardných diagnostických a terapeutických postupov pracuje ďalších 163 osôb,“ priblížil. Ďalší „dohodári“, ktorých mzdy sú refinancované z externých zdrojov, pracujú napríklad na projektoch, týkajúcich sa linky duševného zdravia (26 osôb), digitalizácie, tvorby projektov na podporu prevencie či optimalizácie v oblasti energetickej efektívnosti.

SaS upozornila, že ministerstvo zdravotníctva zamestnáva na dohodu enormný počet ľudí. Poukazuje pritom na údaje zo správy Rady pre štátnu službu. Rada podľa nich odporúča, aby to prešetril Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR i Národný inšpektorát práce.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie