Už minulý rok v decembri upozornila organizácia Amnesty International, že srbské úrady pomocou špionážnych softvérov sledujú novinárov, ekologických a občianskoprávnych aktivistov.
Ak chcete mať pod kontrolou manžela, kolegu, šéfa či suseda, na Balkáne to nie je žiadnym protiprávnym konaním. V Srbsku vám za špehovanie navyše nič nehrozí.
Kvalitnú sledovaciu techniku si viete úplne jednoducho nakúpiť v kamenných predajniach aj na internete, píše iDnes.cz.
Sledujú úplne všetko
Napríklad spoločnosť Master CCTV Centar má obchody nielen v Belehrade, ale aj v Novom Sade, Banja Luce v Bosne a Hercegovine alebo čiernohorskej Podgorici. V srbskom hlavnom meste na pultoch dominujú hlavne kamery a videorekordéry od čínskych firiem Hikvision a Dahua.
Kamery stoja 1 200 eur, videorekordéry si viete zaobstarať o niečo lacnejšie, okolo 960 eur. Na Balkáne je rozhodujúca cena, preto trhu kraľujú čínske výrobky, ktoré sú lacnejšie oproti západným a zároveň ponúkajú aj pokročilé funkcie.
Na obrazovkách vedľa prístrojov predajca ukazuje, čo zariadenie dokáže. Kamery od Dahua zvládnu rozpoznať tváre, spočítať ich a rozpoznávať ŠPZ-ky na vozidlách, a to sme iba na začiatku. Iné predávané technológie dokážu tvár priradiť ku konkrétnemu človeku.
Na internete sa na základe webu Balkan Insight dajú zohnať sledovacie aplikácie a zariadenia na tajné nahrávanie videa a zvuku – niektoré vylepšené za pomoci umelej inteligencie. Internetové obchody Slusalica, Prisluskiváciu, Spijunska oprema info a SpyTech majú v ponuke pokročilé špionážne vybavenie, od nahrávačov telefónnych hovorov, GPS trackerov, kamier zabudovaných do bežných predmetov a rôznych ploštíc.
Navyše si viete zaobstarať aj špionážnu aplikáciu „stalkerware“, ktorá je neustále zapnutá v mobile na pozadí. Majiteľ zariadenia o nej vôbec netuší a špehujúci ju môže ovládať aj na diaľku zo svojho počítača. Stalkerware umožňuje čítať SMS správ, nahrávať videohovory, sledovať polohu, prezerať fotografie, prehliadať históriu vyhľadávania, ba dokonca má prístup k prednej aj zadnej kamere telefónu. Dokáže aj zachytiť zvuky v okolí zariadenia.
Dodržiavanie len naoko
Na webe Slusalica sa dozviete, ako sledovaciu aplikáciu nainštalovať niekomu do mobilu. Buď majú zákazníci telefón darovať, alebo si ho na pár minút požičať. Slusalica sa tvári, že jej tovar slúži na dobré účely. Tvrdí, že ponúkané technológie pomôžu rodičom, aby mohli kontrolovať svoje deti.
SpyTech ale bez okolkov priznáva, že je ideálny na dozeranie na zamestnancov. Iné firmy inzerujú stalkerware ako nástroj na odhalenie nevery.
Obchody iba naznačujú, že by s inštaláciou takejto aplikácie mal súhlasiť majiteľ mobilu. Navyše sa zbavujú právnej zodpovednosti a prenášajú ju na kupujúceho, ktorý musí podpísať vyhlásenie o tom, že bude používať technológiu v súlade so zákonom. Lenže na časti Balkánu nie je prílišná regulácia, a preto sa všetko vyššie popísané dodržuje len naoko.
Porušenie súkromia
V Európskej únii na podobné praktiky – minimálne zbieranie snímok tváre – dohliada zákon o umelej inteligencii, ktorý to zakazuje.
V Srbsku, Bosne a Hercegovine a Čiernej Hore, v krajinách, ktoré ašpirujú na vstup do EÚ, nie sú výroba ani predaj sledovacích zariadení obmedzené. Tieto technológie však podľa bývalého komisára Rodoljuba Sabica porušujú ústavné právo.
„Takéto zariadenia by nemalo byť možné voľne zakúpiť. Je hlboko znepokojujúce, že prakticky ktokoľvek si môže takéto zariadenie zaobstarať a používať bez akýchkoľvek obmedzení. Jeho zneužitie je nielen zlé, ale aj nezákonné,“ povedal webu Balkan Insight Bojan Perkov, odborník na digitálne právo a kybernetickú bezpečnosť. Domnieva sa, že sledovacie zariadenia nevyhnutne porušujú súkromie a vedú napríklad k domácemu násiliu.
Už minulý rok v decembri upozornila organizácia Amnesty International, že srbské úrady pomocou špionážnych softvérov sledujú novinárov, ekologických a občianskoprávnych aktivistov. Srbská bezpečnostná agentúra si vraj nechala vytvoriť vlastný sledovací systém pre Android NoviSpy.
Ľuďom je inštalovaný do telefónov počas vypočúvania alebo po zadržaní. NoviSpy je schopný zapnúť mikrofón alebo kameru na diaľku.
Agentúra vraj využíva aj technológie od izraelskej firmy Cellebritte, ktorá vie zaheslované telefóny odomknúť a stiahnuť z nich dáta.