fbpx

Na internete úraduje ďalšia falošná cestovka. Jej cieľom sú Slováci, ktorých láka na nízke ceny

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/jcomp)

Falošná cestovná kancelária láka kupujúcich najmä na nízke a výhodné ceny. Jej webové stránky sú v slovenskom jazyku a využívajú dokonca aj slovenskú doménu. To však neznamená, že ide o domácu cestovnú agentúru. Naleteli jej už viacerí.

Zákazníci by mali byť na internete obozretní hlavne vtedy, keď vrcholí výber letných dovoleniek. Na podvodnú cestovnú kanceláriu upozornilo Ministerstvo pre miestny rozvoj Českej republiky.

Webová stránka ponúka dovolenky a zájazdy pod českou firmou MNG International s.r.o. so sídlom v Prahe a s IČO 28514211. Pod uvedeným identifikačným číslom však figuruje iný subjekt, ktorý „nedisponuje a nikdy nedisponoval oprávnením na prevádzkovanie cestovnej kancelárie“, vysvetľujú tvnoviny.sk.

Stránky sú však v skutočnosti dve

Web s doménou dovolenka25.sk odkazuje na identickú cestovku, ktorú prevádzkuje rovnaký subjekt.

„Sú v slovenskom jazyku, a preto možno predpokladať, že cieľom podvodu sú najmä občania Slovenskej republiky. Varujeme pred kúpou akéhokoľvek zájazdu na uvedených webových stránkach,“ uvádza ministerstvo.

Podľa portálu dnes24.sk existujú dôvodné pochybnosti, že ide skutočne o podvod. Ministerstvo uvádza, registračné číslo (IČO) zodpovedá úplne inej spoločnosti, ktorá nie je a nikdy nebola oprávnená prevádzkovať cestovnú kanceláriu.

„Zverejnená poistná zmluva, ako nám potvrdila ERV Európska poisťovňa, je nepravdivá. Zmluva, ktorej číslo je uvedené na poistke, je uzatvorená s inou cestovnou kanceláriou, ktorá s falošnou cestovnou kanceláriou nespolupracuje,“ vysvetľuje ministerstvo.

Cieľom podvodov sú Slováci

„Internetové stránky sú v slovenskom jazyku a môžeme sa preto domnievať, že cieľom podvodu sú predovšetkým občania Slovenskej republiky,“ dopĺňa ministerstvo.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) v tomto prípade eviduje zatiaľ tri podnety zo strany slovenských spotrebiteľov k tejto cestovnej kancelárii. SOI však nedisponuje kontrolnými mechanizmami, aby vypátrala skutočného prevádzkovateľa danej podvodnej stránky, prípadne stránku zablokovala, aj napriek tomu, že smeruje na slovenských spotrebiteľov. Rovnako nie je oprávnená ani vymáhať nevrátené finančné prostriedky, vysvetľuje Iveta Nespalová zo SOI.

„V prípade, ak subjekt nevráti finančné prostriedky za neuskutočnený zájazd, tak spotrebiteľom odporúčame, aby sa obrátili na orgány činné v trestnom konaní,“ dodáva Nespalová. Podľa jej slov sa ľuďom peniaze vrátia v ojedinelých prípadoch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie