Na Jupiteri v posledných mesiacoch zúria masívne búrky, ktoré svojou veľkosťou výrazne presahujú tie na Zemi. Dosahujú rozmery desiatok tisíc kilometrov. Tieto búrky ovplyvňujú aj vzhľad planéty a vďaka svojej intenzite sú viditeľné aj amatérskymi ďalekohľadmi.
Divoké počasie nie je výsadou len našej planéty. Jupiter, ktorý je vo večerných hodinách dobre pozorovateľný na oblohe, prechádza viacerými rozsiahlymi búrkovými epizódami, známymi ako convective outbreaks. Informuje o tom na sociálnej siei X Český hydrometeorologický ústav.
Prvá takáto búrka sa objavila v novembri v južnom tmavom rovníkovom páse planéty a do Vianoc sa rozšírila na dĺžku desiatok tisíc kilometrov. Podľa Českého hydrometeorologického ústavu sú tieto búrky dobre viditeľné aj pozemnými ďalekohľadmi.
Druhá, v súčasnosti aktívnejšia búrka, sa začala v polovici januára a rýchlym výškovým prúdením obieha okolo celej planéty. Postupne sa natiahla na dĺžku viac ako 100-tisíc kilometrov. Vďaka jasným bielym ľadovým vrcholkom je ľahko rozoznateľná pri pozorovaní Jupitera cez okulár väčšieho ďalekohľadu.
Jupiterove búrkové mraky sú podobné pozemským búrkovým oblakom kumulonimbus, ktoré často sprevádzajú silné zrážky. Avšak ich rozmery sú neporovnateľné – zatiaľ čo na Zemi dosahujú výšku okolo 10–15 km a šírku niekoľko desiatok až stoviek kilometrov, na Jupiteri môžu narásť až do výšky 80 km a ich horizontálne rozmery sa pohybujú v tisícoch kilometrov.
Tieto obrovské búrky majú vplyv aj na vzhľad planéty. Ako uvádza portál Live Science, postupne sa rozptýlia a dočasne sfarbia typické hnedé pásy Jupitera do bielej farby.