Predseda vlády Robert Fico nemá obavy zo zhoršenia vzťahov s partnermi v Európskej únii (EÚ) a NATO v súvislosti s jeho cestou do Moskvy na oslavy ukončenia druhej svetovej vojny.
Na kritiku jeho cesty z úst viacerých predstaviteľov iných členských krajín oboch spoločenstiev odpovedal kritikou zákazu preletu cez pobaltské štáty, v dôsledku ktorého musel meniť trasu.
Odprevadili ho veľkým nápisom
Cestu im totiž skomplikovala trojica štátov. Estónsko, Lotyšsko a Litva neumožnia zahraničným lídrom prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.
„Niečo také sa nepatrí medzi partnermi,“ uviedol premiér na nedeľnej tlačovej konferencii. Je presvedčený, že zákaz mal zmariť jeho cestu do Moskvy. „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy,“ uviedol Fico.
Opätovne kritizoval vyjadrenia vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaji Kallasovej. „Ona nie je moja nadriadená, nemá mi čo hovoriť, čo mám a čo nemám robiť,“ zvolal Fico.
Pred vycestovaním na východ inštalovala iniciatíva Mier Ukrajine obrovský, 70-metrový nápis „ZBOHOM FICO“, o čom sme informovali vo štvrtok.
Umiestnili ho neďaleko bratislavského letiska Milana Rastislava Štefánika tak, aby ho bolo možné vidieť aj z lietadla, ktorým premiér odletel do Moskvy.
Iniciatíva týmto krokom chcela vyjadriť nesúhlas voči účasti premiéra na vojenskej prehliadke. Niekoľko hodín po umiestnení však nápis z poľa expresne zmizol. Malo sa tak udiať počas nočných hodín.
Dozvedel sa dôležité informácie
Ani zmena trasy neznemožnila Ficovi prísť do Moskvy, kde sa zvítal s viacerými predstaviteľmi ruskej politickej scény, neskôr sa stretol aj so samotným prezidentom Vladimirom Putinom.
Upozornil, že práve na bilaterálnych rokovaniach v Moskve sa dozvedel dôležité informácie, s ktorými už mohla pracovať aj európska diplomacia, či sa už týkajú iniciatívy zvolať priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule, alebo vývoja obchodných vzťahov medzi USA a Čínou.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)