Červená farba pochádza zo svetla všetkých východov a západov slnka, ktoré sa odohrávajú na Zemi.
V noci zo štvrtka 13. na piatok 14. marca nás čaká spln Mesiaca. Okrem toho sa sfarbí do strašidelných farieb. Netreba prepadať panike, pôjde totiž o zatmenie, ktoré sa nazýva aj „krvavý mesiac“.
Premietanie na Mesiaci
Zem bude vrhať svoj tieň na Mesiac a jeho povrch sfarbí do červena, kedy sa naša planéta, Mesiac a slnko zosúladia. Pôjde o prvé úplné zatmenie Mesiaca za takmer dva a pol roka, píše Business Insider.
Červená farba pochádza zo svetla všetkých východov a západov slnka, ktoré sa odohrávajú na Zemi. Je to z dôvodu, že aj keď Zem vrhá svoj tieň na Mesiac, slnko stále prechádza zemskou atmosférou pozdĺž okraja tohto tieňa. To sú všetky oblasti, kde deň prechádza do noci a naopak.
Atmosféra ohýba slnečné svetlo smerom k Mesiacu. Modré svetlo sa v atmosfére rozptýli, a preto je obloha modrá. Len červená časť svetelného spektra pretína, aby dosiahla mesačný povrch.
„Je to, ako keby sa všetky svetové východy a západy slnka premietali na Mesiaci,“ napísala NASA.
V závislosti od toho, v akom časovom pásme sa nachádzate, zatmenie nastane večer 13. marca alebo veľmi skoro ráno 14. marca. Na pozorovanie zatmenia nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, aj keď ďalekohľad rozhodne zlepšia pohľad na oblohu.
Najlepšie podmienky na sledovanie sú, pochopiteľne, mimo jasných mestských svetiel. Na fotografovanie NASA odporúča položiť telefón na statív a nastaviť fotoaparát tak, aby snímal dlhé expozície trvajúce aspoň niekoľko sekúnd.
Zemský tieň začne prekrývať Mesiac a voľným okom to podľa NASA bude „vyzerať, ako keby sa z mesačného disku uhryzlo“.
Najideálnejšie podmienky budú mať v Tichom oceáne
Úplne zatmenie Mesiaca nastane okolo 8. hodiny rannej nášho času 14. marca, kedy sa zafarbí do červena. Do normálu sa Mesiac vráti okolo 10. hodiny nášho času.
Krvavé divadlo potrvá niečo vyše hodiny, ale užijú si ho hlavne obyvatelia tých častí sveta, kde bude v danom okamihu noc, dodáva iMeteo.
Najideálnejšie podmienky budú mať 14. marca v Tichom oceáne, dobrá viditeľnosť sa očakáva aj v Severnej a Južnej Amerike.
Zatmenie uvidia aj v západnej Európe a západnej Afrike. Slováci si tiež budú môcť pozrieť nebeský zjav, avšak nie v plnom prevedení ako v iných častiach sveta. Pozorovať ho budeme iba ako polotieňové zatmenie Mesiaca ešte pred jeho západom v ranných hodinách. Z našich zemepisných šírok uvidíme iba veľmi malú časť prekrytia na okraji Mesiaca.
Nemusíte zúfať, pokiaľ si nebeské divadlo neviete vychutnať. Ide totiž o prvé zatmenie z troch. V septembri nastane ďalšie úplné zatmenie, a potom ďalšie v marci 2026.