fbpx

Na Slovensko bude prúdiť viac skvapalneného plynu zo Spojených štátov

Reklama
Na snímke hraničná preberacia stanica plynovodu neďaleko slovensko-poľskej štátnej hranici pri obci Výrava v okrese Medzilaborce v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR – Milan Kapusta

Dohodu o dodávkach skvapalneného plynu (LNG) pochádzajúceho prevažne zo Spojených štátov na Slovensko podpísala skupina ZSE. Tá v spolupráci s Orlen Group vôbec prvýkrát začne dovážať americký plyn na Slovensko severnou cestou.

Plyn poputuje z terminálov v litovskom prístave Klajpeda cez Poľsko, odkiaľ zamieri do novej odovzdávacej stanice Výrava na slovensko-poľských hraniciach, informovali Hospodárske noviny.

„Náš kontrakt predstavuje významnú diverzifikáciu dodávok zemného plynu v objeme takmer 30 % súčasnej spotreby našich zákazníkov,“ komentoval nový kontrakt šéf predstavenstva ZSE Juraj Bayer s tým, že plyn začne touto cestou prúdiť budúci rok.

Spoločnosť, ktorú z 51 % vlastní slovenský štát a zo 49 % firma E.ON, vystupuje ako druhý najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku.

Slovensko tak ďalej znižuje svoju závislosť na ruskom plyne, na ktorého potrubné dodávky z východu bolo až doteraz odkázané. Kontrakt medzi Kyjevom a Moskvou o tranzite ruského plynu cez ruské územie vyprší na konci tohto roka a nebude predĺžený.

Podľa aktuálnych údajov Únie od leta 2022 podiel dovozu zemného plynu z Ruska na Slovensko klesol v minulom roku z pôvodných 85 percent na približne 50 percent, informoval tento týždeň web Finreport.sk.

Až doteraz LNG na Slovensko dovážal len plne štátny koncern Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý prvú dodávku so skvapalneným americkým plynom z terminálu Corpus Christi v Texase odobral už na jar 2022 – len niekoľko mesiacov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Tento plyn však putoval južnou cestou cez terminál na chorvátskom ostrove Krk.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie