Jedným z faktorov nízkej fluktuácie zamestnancov na Slovensku, ktorá je pod priemerom EÚ, sú nízke mzdy. Informuje portál openiazoch.zoznam.sk s odvolaním sa na TASR.
Mnohí sa obávajú zmeny zamestnania, pretože predpokladajú, že v novej práci nedostanú vyšší plat. Až 46 % respondentov uviedlo, že ich súčasný plat je nižší, než by zodpovedal ich kvalifikácii alebo pozícii. Tieto zistenia vyplývajú z najnovšieho prieskumu JobsIndex od personálnej spoločnosti Alma Career.
„Väčšina ľudí, ktorí v poslednom roku zmenili zamestnanie, si výrazne polepšila, pričom len deväť percent si pohoršilo. Dokonca aj medzi tými, ktorí boli prepustení, je viac tých, ktorí si našli lepšie platenú prácu,“ uviedla spoločnosť.
Prieskum sa tiež zaoberal tým, o koľko vyššia mzda by musela byť ponúknutá, aby zamestnanci zvažovali zmenu zamestnania.
Zamestnanci považujú za atraktívnu ponuku takú, ktorá sľubuje zvýšenie platu o 20 až 30 % v porovnaní s ich súčasným príjmom. Okrem vyššieho platu ich na zmenu zamestnania často motivuje aj možnosť kariérneho rastu, zaujímavá pracovná náplň a flexibilita.
28 % ľudí by prijalo aj horšiu prácu
V prípade straty zamestnania by 28 % respondentov akceptovalo aj menej výhodné zamestnanie, ale len ak by to prebehlo dostatočne rýchlo. Finančný tlak by pritom prinútil 76 % z nich prijať horšiu prácu.
Zároveň 24 % ľudí neverí, že by si pri dlhšom hľadaní našli lepšie platenú pozíciu.
„Pätina tých, ktorí by prijali aj horšiu prácu, sa nechce ocitnúť v evidencii úradu práce, a 14 % sa obáva, že dlhšia prestávka v životopise by vyzerala zle. Služby úradu práce pri hľadaní nového zamestnania využila len štvrtina Slovákov, ktorí zmenili zamestnanie, a iba 16 % z tých, ktorí mali nárok na podporu v nezamestnanosti, o ňu skutočne požiadalo,“ uzavrela spoločnosť.