V minulom roku zaznamenala zamestnanosť na Slovensku mierny pokles, pričom významnú úlohu v tomto trende zohrali predčasné odchody do dôchodku. Na druhej strane, úbytok zamestnancov čiastočne vyrovnal rast počtu živnostníkov, ktorých od vypuknutia pandémie pribudlo o 6 percent.
Podľa údajov Inštitútu finančnej politiky (IFP) sa počet zamestnaných za celý rok 2024 znížil o 0,2 percenta, píše portál openiazoch.sk. Analytici upozorňujú, že aj napriek prítomnosti zahraničných pracovníkov nebolo možné plne nahradiť výpadok spôsobený predčasnými dôchodkami. Ak by sa však zahraniční pracovníci neangažovali, pokles zamestnanosti by bol až šesťnásobne vyšší.
Zároveň sa na trhu práce objavil ďalší zaujímavý jav – časť zamestnancov pravdepodobne prešla na živnosť, čo sa odráža v 6-percentnom náraste počtu živnostníkov od pandémie. „Podiel samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) v rámci zamestnanosti na Slovensku rástol od roku 1995 najrýchlejšie v celej EÚ. Až 82 % SZČO tvoria živnostníci bez zamestnancov, pričom najvyššia koncentrácia je v stavebníctve, kde je každý tretí živnostník,“ uvádza IFP.
V poslednom štvrťroku 2024 zostala zamestnanosť na Slovensku podľa analytikov stabilná. Po výraznom prepade na začiatku roka v dôsledku predčasných dôchodkov sa situácia ustálila, avšak medziročné porovnanie stále vykazuje pokles o 0,2 percenta. Počet pracovných miest v závere roka klesol o približne 5 000 oproti roku 2023. „Mesačné štatistiky naznačujú, že nové pracovné miesta pravdepodobne vznikali najmä v stavebníctve, verejnej správe a vo vysoko kvalifikovaných službách,“ dopĺňa IFP.