Na Slovensku za uplynulý rok zaznamenali stúpajúci trend s počtom prípadov čierneho kašľa. Rovnako sa tak deje aj v okolitých krajinách.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) pri príležitosti Európskeho imunizačného týždňa upozornil, aby pacienti nepodcenili dôležitosť a význam povinného očkovania.
Najohrozenejšie malé deti
Reagujú tak na zvýšený výskyt čierneho kašľa na našom území, pričom medzi najohrozenejšiu skupinu radia najmenšie deti.
„Na Slovensku sa práve nachádzame v období zvýšeného výskytu. V roku 2024 sme zaznamenali 7306 prípadov čierneho kašľa, v tomto roku zaznamenávame v priemere zhruba 150 prípadov každý týždeň,“ podotkol ÚVZ s tým, že v školských zariadeniach aktuálne neeviduje epidemický výskyt, ale ochorenie sa šíri predovšetkým v rámci rodín.
Úrad zároveň inicioval zvolanie okrúhleho stola, na ktorom budú odborníci hľadať konkrétne spoločné riešenia na zníženie chorobnosti.
Úrad ďalej vysvetľuje, že zvýšený výskyt ochorenia sa prejaví, keď v populácii stúpne počet vnímavých osôb. Vnímavú populáciu tvoria ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní, ako aj tí, u ktorých časom významne poklesli ochranné protilátky.
ÚVZ dodal, že najohrozenejšou skupinou sú najmenšie deti, ktoré pre vek nemôžu byť očkované.
„Vo vekovej skupine 0-ročných detí zaznamenali najvyšší výskyt ochorenia a, bohužiaľ, aj dve úmrtia,“ poznamenal úrad.
Pozornosť treba venovať aj odporúčanému očkovaniu
Hygienici priblížili, že deti, ktoré pre vek alebo zdravotný stav nemôžu byť očkované, chráni práve kolektívna imunita (95 percent a viac), ktorá znižuje riziko, že ak s baktériou vyvolávajúcou čierny kašeľ prídu do kontaktu, nakazia sa.
ÚVZ pravidelne upozorňuje na význam a dôležitosť očkovania proti čiernemu kašľu a v prípade vzniknutých ohnísk nákazy prijíma potrebné protiepidemické opatrenia. „Predpokladáme však, že ešte minimálne v prvej polovici roka 2025 budeme zaznamenávať vyššiu úroveň chorobnosti,“ ozrejmil.
Hygienici sa chcú okrem riešenia aktuálnej situácie vo výskyte čierneho kašľa venovať aj téme preočkovania proti čiernemu kašľu u dospelých, pre ktorých nie je povinné.
„Aj u nich evidujeme zvýšenú chorobnosť. Pozornosť treba venovať aj odporúčanému očkovaniu tehotných žien proti čiernemu kašľu (v 27. – 36. týždni tehotenstva) po konzultácii so všeobecným lekárom a gynekológom a po zohľadnení zdravotného stavu ženy,“ upozornili.
Prenáša sa kvapôčkovou infekciou
Odborníci objasnili, že cieľom očkovania je ochrana tehotnej ženy, ako aj dieťaťa v prvých týždňoch po pôrode. Po zaočkovaní tehotnej ženy sa špecifické protilátky placentou prenesú na dieťa a chránia ho v zraniteľnom období, keď ešte nemôže byť očkované pre nízky vek.
Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie postihujúce dýchacie cesty, ktoré sa prejavuje silnými záchvatmi kašľa. Pôvodcom ochorenia je baktéria Bordetella pertussis. Nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Chorý človek je nákazlivý už tri až štyri dni pred objavením sa klinických príznakov.