Na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka zomrelo 12.265 ľudí. Úmrtnosť medziročne klesla o 11 percent. Najčastejšou príčinou smrti boli choroby obehovej sústavy. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR na svojej webovej stránke.
Počet zomretých klesol medziročne vo všetkých krajoch Slovenska. V šiestich bol počet zomretých nižší aj v porovnaní s priemerom pred pandémiou. Miernu nadúmrtnosť zaznamenali len Trenčiansky (1,8 percenta) a Košický kraj (0,8 percenta). Najvyššiu podúmrtnosť, a to o viac ako sedem percent, v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou mali Prešovský a Nitriansky kraj.
Pokles zaznamenali tieto príčiny úmrtí
Pokles zaznamenali dve najčastejšie skupiny úmrtí – choroby obehového systému (5617 osôb) a nádory (3187). Medzi päticou najčastejších príčin boli tiež choroby dýchacej sústavy (992), tráviacej sústavy (717) a vonkajšie príčiny úmrtí (554). Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v druhom štvrťroku tohto roka 62 osôb, bolo desiatou najčastejšou príčinou.
Počet úmrtí sa udržal pod priemerom rokov pred pandémiou, nadúmrtnosť však pretrvávala u mladších seniorov
Najviac úmrtí bolo u osôb nad 65 rokov (9511). „Kým starších seniorov nad 75 rokov zomrelo menej ako v priemere pred pandémiou, v skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov) sa stále ešte udržala pomerne vysoká nadúmrtnosť, t. j. v tejto vekovej skupine počet zomretých o 12 percent prevyšoval predpandemický priemer,“ ozrejmil úrad.
Infekcia COVID-19 bola desiatou z 22 najčastejších príčin úmrtí
Na následky infekcie COVID-19 zomrelo od začiatku apríla do konca júna tohto roka 62 osôb, čo je takmer sedemkrát menej ako v rovnakom období v roku 2022. S necelým 0,5 % podielom na všetkých úmrtiach sa COVID-19 zaradil medzi príčiny, ktoré dlhodobo len nepatrne ovplyvňujú úmrtnosť. Posunul sa na 10. priečku spomedzi 22 skupín ochorení