„Ľudia boli najprv vo veľkom šoku, lebo nevedeli, či je to zemetrasenie, či spadlo nejaké lietadlo, alebo či sem nedoletela nejaká raketa, lebo susedíme s Ukrajinou,“ priblížil starosta chvíle bezprostredne po udalosti.
Neobývateľných domov následkom zemetrasenia môže byť podľa neho tri až päť, poškodených domov 15 až 25, väčšinou ide o staršie objekty. U vážnejšie poškodených rodinných domov sa čaká na posudok statika.
„Skoro na každom druhom dome v obci, kde je 100 obývaných domov, sú poškodené komíny, lebo tie nevydržali, a tým pádom sa poškodila aj strecha. Bol prípad, že sa komín zosypal na auto. Tie škody ešte budeme spisovať, lebo každý to nenahlásil,“ povedal Tamáš. Obec podľa neho vie ľuďom pomôcť s odpratávaním sutín aj v prípade potreby náhradného ubytovania.
Gális: Podobné zemetrasenie ako teraz bolo v roku 1914 pri Giraltovciach
Pri Giraltoviciach bolo v roku 1914 zemetrasenie s odhadovanou magnitúdou 4,8. Ide podľa
predbežných údajov o veľmi podobné zemetrasenie ako v pondelok (9. 10.) pri Ďapalovciach. Pre TASR to uviedol Martin Gális z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
„Na Slovensku boli v minulosti aj väčšie zemetrasenia ako pondelkové. Najsilnejšie zemetrasenie, o ktorom máme informácie, bolo zemetrasenie v roku 1763 pri Komárne s odhadovanou magnitúdou 5,7 až 6,3,“ priblížil Gális.
Zemetrasenie, ktoré v pondelok (9. 10.) večer zasiahlo východ Slovenska, malo mať silu 4,9 lokálneho magnitúda. Otrasy bolo cítiť na viacerých miestach v Prešovskom a Košickom kraji. Zasahovali viaceré zložky rezortu vnútra – hasiči, policajti, sekcia krízového riadenia MV SR, odbory krízového riadenia okresných úradov a koordinačných stredísk integrovaného záchranného systému, ktoré evidujú zvýšený počet volaní na číslo tiesňového volania 112. V Prešovskom kraji evidujú sedem výjazdov hasičov.