fbpx

Na vyclievacej pošte zaistili balík z Thajska so vzácnou rastlinou

Reklama
Zdroj foto: FinancnaSprava

Na žilinskej vyclievacej pošte zaistili príslušníci finančnej správy balík z Thajska so vzácnou rastlinou, ktorej dovoz je zakázaný. Informovala o tom hovorkyňa Colného úradu (CÚ) Žilina Božena Chríbiková.

Doplnila, že rastlinu našli po otvorení kartónovej škatule. „Bola zabalená v papieri s popisom Operculicarya pachypus. Išlo o ojedinelú zásielku, ktorú si cez internetový obchod objednal muž z Trenčína. Podľa jeho slov nemal vedomosť o tom, že 17 centimetrov dlhá rastlina vrátane koreňa podlieha ochrane a je predmetom dohovoru CITES. Chýbali mu potrebné povolenia aj rastlinolekárske osvedčenie,“ povedala Chríbiková.

Rastlinolekársky inšpektor podľa nej vydal k rastline vstupný zdravotný doklad pre rastliny a rastlinné produkty, zastavil dovoz a určil jej karanténu. „Zásielkou sa zaoberal aj Vedecký orgán SR. Zistil, že dovážaným živým organizmom je vzácny druh rastliny pôvodom z Madagaskaru, ktorý je zaradený v červenom zozname ohrozených druhov svetovej únie ochrany prírody s klesajúcim populačným trendom. Jeho spoločenská hodnota je vyčíslená na 1200 eur,“ uviedla hovorkyňa CÚ Žilina.

Rastlinu nemohli prepustiť do voľného obehu, preto ju umiestnili v záchytnom stredisku – Arboréte Borová Hora, kde jej venujú odbornú starostlivosť, dodala Chríbiková.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie