Niektoré tvorkyne však v živom vysielaní predvádzajú rôzne sexuálne pohyby a tančeky, vďaka ktorým nielen propagujú inú platformu, ale zároveň zarábajú v priamom prenose.
Videá so sexuálnou tematikou vzbudzujú neustále záujem. Nejde konkrétne o porno stránky, ale o známe platformy, na ktorých sa za poplatok šíri sexuálny obsah, ktorý zároveň neporušuje podmienky používania.
Ako informuje portál antiyoutuber.cz, momentálne žnú popularitu streamy (prenosy), kde autorky videí sú často neplnoleté, predvádzajú zvodné tance a od divákov lákajú peniaze.
Niektoré tvorkyne sú neplnoleté
Zároveň sa ich snažia nalákať a presmerovať aj na iné platformy, kde im za peniaze ukážu omnoho viac. Na TikToku množstvo tvorcov zverejňuje sexuálny obsah, ktorým sa snaží spropagovať svoje profily na platforme OnlyFans.
Niektoré tvorkyne však v živom vysielaní predvádzajú rôzne sexuálne pohyby a tančeky, vďaka ktorým nielen propagujú OnlyFans, ale zároveň zarábajú v priamom prenose. TikTok navyše vďaka týmto tvorcom zarába, pretože si berie províziu 70% z každého peňažného darčeka.
Jedným z najväčších problémov je, že niektoré tvorkyne nie sú ani plnoleté, ale aj napriek tomu sa im podarilo obísť podmienky používania TikToku a začať naživo vysielať v tomto štýle. Tento typ vysielania najviac využívajú ženy a slečny v chudobných krajinách, ktoré sa s pomocou tejto tvorby snažia zarobiť na živobytie.
Populárne sú priame prenosy z Kene najmä v nočných hodinách, kedy sa to len hemží tancujúcimi dievčatami, píše BBC.
V niektorých priamych prenosoch sa na propagáciu sexuálnych služieb používal kódovaný sexuálny slang. Divákom hovoria „napíšte mi pre kinembe“.
Kinembe znamená vo Svahilčine „klitoris“ a tvorkyne týmto vyzývajú divákov, aby im napísali súkromnú správu, kde za peniaze môžu získať sexuálne fotky a videá.
Neobmedzujú žiadosti o sex
Na streamy niekedy dohliadajú muži, takzvaní „digitálni pasáci“, ktorí strážia a kontrolujú ženy a slečny, ktoré predvádzajú sexuálne pohyby. Tí im hovoria, čo majú robiť, ako sa správať, ako hovoriť a je takmer jasné, že majú províziu zo všetkých peňazí, ktoré tvorkyne vďaka streamom zarobia. Rovnako profituje aj platforma TikTok.
„Nie je v záujme spoločnosti TikTok obmedzovať žiadosti o sex – čím viac ľudí dáva darčeky v priamom prenose… tým viac príjmov TikTok,“ hovorí bývalý moderátor obsahu z Kene.
Podľa tvrdení zamestnáva celosvetovo okolo 40-tisíc moderátorov, ktorí dohliadajú na obsah publikovaný na tejto platforme.
Moderátori majú inštrukcie, kedy majú pri streamoch zakročiť, ale tvorkyne vraj neporušujú žiadne podmienky, pretože sú veľmi opatrné. Aj neverbálne vraj často odkazujú na sexuálne platformy, používajú rôzne kódy, podľa ktorých dávajú divákom inštrukcie a je veľmi ťažké im v tvorbe podobného obsahu zabrániť.
Enormný záujem
Záujem o tieto streamy je enormný a tvorkyne ich často robia vo večerných hodinách a v noci, pretože práve vtedy je vraj o tieto streamy najväčší záujem.
TikTok si už dlho uvedomuje zneužívanie detí vo svojich živých prenosoch – v roku 2022 spustil svoje vlastné interné vyšetrovanie – ale ignoroval tento problém, pretože z nich „výrazne profitoval“, podľa tvrdení zo súdneho sporu, ktorý minulý rok podal americký štát Utah.
TikTok dodal, že prebiehajúci súdny spor ignoroval „proaktívne opatrenia“, ktoré urobil na zlepšenie bezpečnosti.
Podľa charitatívnej organizácie ChildFund Kenya, je Keňa dejiskom takejto formy zneužívania na internete, keďže za to môže mladá demografická skupina a rozšírené používanie internetu. Africký kontinent ako celok má tiež slabé online moderovanie v porovnaní so západnými krajinami, dodala charita.