Uprostred novej éry vesmírneho prieskumu je dôležité vytvoriť medzinárodné mechanizmy na ochranu Mesiaca.
Planétu Mesiac sa rozhodli zaradiť na zoznam ohrozených miest dedičstva kvôli obavám z možného rabovania a zničenia, ktoré by mohli spôsobiť plánované komerčné cesty.
Výskum budúcich misií
Do zoznamu Svetového pamiatkového fondu (WMF) sa zvyčajne zahŕňajú zraniteľné kultúrne pamiatky či miesta na Zemi.
V tomto roku, prvýkrát od 2022, padol výber na Qhapaq Ñan, predhispánsky andský cestný systém, turecká Antakya a japonský polostrov Noto, ktoré poškodili zemetrasenia, informuje The Guardian.
Bénédicte de Montlaur, prezidentka a výkonná riaditeľka WMF, uviedla, že Mesiac zaradili medzi 25 miest z dôvodu „narastajúcich rizík uprostred zrýchľujúcich sa lunárnych aktivít“, ktoré boli podľa názoru WMF „vykonané bez adekvátnych ochranných protokolov“.
SpaceX spustila v stredu dva lunárne pristávacie moduly, aby uskutočnila výskum budúcich misií. Len päť krajín – USA, Čína, India, Japonsko a bývalý Sovietsky zväz – úspešne pristálo s vozidlami na Mesiaci od 60. rokov minulého storočia.
Súkromné výlety na povrch Mesiaca sa očakávajú po tom, čo misia NASA Artemis III, naplánovaná na polovicu roku 2027, vykoná prvé pristátie s posádkou od začiatku 70. rokov. Tieto návštevy a ďalšie vládou financované misie sú hlavným dôvodom obáv WMF.
Hrozba poškodenia ľudských stôp na Mesiaci
Existuje obava z návštev turistov, ktorí by mohli poškodiť napríklad stopy, ktoré na Mesiaci zanechali Neil Armstrong a Buzz Aldrin.
„Prvýkrát je zahrnutý aj Mesiac…, aby odrážal naliehavú potrebu rozpoznať a zachovať artefakty, ktoré svedčia o prvých krokoch ľudstva mimo Zeme – rozhodujúci moment v našej spoločnej histórii,“ povedala Montlaur.
„Položky ako kamera, ktorá zachytila televízne pristátie na Mesiaci; pamätný disk, ktorý zanechali astronauti Armstrong a Aldrin; a stovky ďalších predmetov sú symbolom tohto dedičstva… zahrnutie Mesiaca podčiarkuje univerzálnu potrebu proaktívnych a kooperatívnych stratégií na ochranu dedičstva – či už na Zemi alebo mimo nej – ktoré odrážajú a chránia náš kolektívny príbeh.“
Montlaur dodala, že uprostred novej éry vesmírneho prieskumu je dôležité vytvoriť medzinárodné mechanizmy na ochranu Mesiaca.
„Ochrana lunárneho dedičstva zabráni škodám, ktoré urýchľujú súkromné a vládne aktivity vo vesmíre, čím sa zabezpečí, že tieto artefakty vydržia aj pre budúce generácie.“
Ohrozený pobrežnou eróziou
Prevažnú väčšinu zoznamu tvoria lokality, ktoré sú buď v zónach konfliktov, ako je Ukrajina a Gaza, alebo ohrozené klimatickou krízou.
Svahilské pobrežie Afriky, ktoré zahŕňa lokality ako Staré mesto Lamu, Keňa; Fort Jesus v Keni je uvedený ako aj ostrov Mozambik, ktorý je ohrozený pobrežnou eróziou. WMF tiež pridal „historickú mestskú štruktúru Gazy“, ktorá bola zdevastovaná vojnou s Izraelom.
Existujú aj lokality, o ktorých si organizácia myslí, že by mohli profitovať z udržateľnejšieho cestovného ruchu, ako sú pravoslávne kláštory v údolí Drino v Albánsku, a dodáva, že výrazný nápor turistov na iných miestach, ako sú napríklad čínske budhistické jaskyne Maijishan a Yungang, ich vystavuje riziku.
Zoznam v roku 2022 obsahoval prehistorické jaskynné maľby štátneho parku Monte Alegre v brazílskej Amazónii, aztécke ruiny Teotihuacán v Mexiku a predkolumbovské archeologické nálezisko Garcia Pasture v Texase.