Hľadala lásku, ale našla klamstvá a prišla o všetko. Príbeh pani Evy odhaľuje temnú stránku internetových známostí, ktoré sa môžu zmeniť na nočnú moru. Po dvoch rokoch virtuálneho vzťahu s podvodníkom ostala bez peňazí, dôvery a s pocitom, že jej ukradli život.
Láska cez internet, ktorá sa zmenila na pascu
Pani Eva, Slovenka v strednom veku, si prešla bolestivým rozchodom a hľadala nový začiatok. Keď ju na sociálnej sieti oslovil muž s menom Matej Filip, sprvu váhala. Jeho každodenné správy, nežné slová a vytrvalosť ju však presvedčili, že možno našla niekoho, komu na nej naozaj záleží.
Ako informuje portál spravy.stvr.sk, muž tvrdil, že pochádza z Košíc, no po smrti rodičov odišiel do USA. Jeho manželka vraj zomrela pri pôrode a on ostal sám s dcérkou. S Evou plánoval nový život na Slovensku. Zdalo sa to ako romantický film, až do chvíle, kým neprišla prvá požiadavka o pomoc.
Ropná plošina, falošný kontrakt a začiatok finančnej špirály
Matej tvrdil, že pracuje na ropnej plošine pri Londýne a kvôli psychickému tlaku sa chce vrátiť domov. Tvrdil, že potrebuje peniaze, aby mohol rozviazať zmluvu. Eva poslala prvých 2 000 eur. Nasledovali ďalšie platby: za dopravu, letenku, hotel. Podvod bol rafinovaný, zahŕňal aj e-maily od údajnej firmy Enquest.
Celkovo pani Eva poslala 77-tisíc eur, pričom peniaze smerovali do viacerých krajín vrátane Talianska a Litvy, a neskôr aj cez kryptomeny. Postupne si prestala uvedomovať realitu – úplne sa ponorila do ilúzie, že zachraňuje muža, ktorého miluje.
Fotka politika a nehoda, ktorá neexistovala
Tvár, do ktorej sa zamilovala, nepatrila žiadnemu Matejovi z Košíc. Muž na fotke bol v skutočnosti nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Keby poznala nemeckú politiku, možno by ju to varovalo skôr.
Keď prestala posielať peniaze, prišiel ďalší zvrat: e-mail o dopravnej nehode, urgentná operácia a ďalšie naliehavé prosby o tisíce eur. Keď odmietla, nasledovalo vydieranie: „Vraj neprežije, ak nezaplatím,“ priblížila.
Polícia jej nepomohla, podvodník zostal bez trestu
Eva sa napokon psychicky zrútila. Priznala, že prehliadala lámavú angličtinu aj podozrivo upravené fotografie. Podala trestné oznámenie, no vyšetrovateľ ho zamietol. Podľa polície nešlo o trestný čin, pretože peniaze posielala dobrovoľne.
Zostala bez úspor a s pocitom hanby. „To bolí viac. Prosím, neodsudzujte ľudí ako ja. Len som chcela veriť v lepší život,“ dodala so slzami v očiach.