Na Reddite sa právnici podelili o svoje najkurióznejšie zážitky so svojimi klientmi – či už priamo v súdnej sieni alebo mimo nej. Niektoré z týchto incidentov úplne podkopali ich obhajobu, viedli k prísnejším trestom alebo dokonca vyústili do nových obvinení.
V mnohých krajinách majú obvinení právo mlčať, čo je často tou najlepšou stratégiou. Právnici sa zhodujú, že ich klienti by mali svoje vyjadrenia dôkladne zvážiť, pretože neuvážené slová ich môžu stáť veľa. Nasledujúce príbehy dokazujú, že nie každý si toto pravidlo vezme k srdcu.
Tesne unikol strate invalidného dôchodku
Jeden z prispievateľov, ktorý síce nebol právnik, ale pracoval ako lekár posudzujúci invaliditu, sa podelil o nezvyčajný prípad. Zavolal mu muž, ktorého žiadosť o invalidný dôchodok mal posúdiť. Sťažoval sa na svojho právnika a tvrdil, že je plne schopný vykonávať bežné domáce práce – od nákupov až po kosenie trávnika.
Lekár si však prezrel jeho zdravotnú dokumentáciu a vedel, že takáto činnosť by preňho bola veľmi náročná. Po ďalšom skúmaní zistil, že muž síce dokázal nakupovať, no len s pomocou skútra a manželky, kosiť mohol iba traktorovou kosačkou s dlhými prestávkami a domáce práce sa obmedzovali na skladanie bielizne. Po konzultácii s právnikom mu napokon žiadosť schválil – no podotkol, že dotyčný mal veľké šťastie.
Video ho usvedčilo z klamstva
Ďalší právnik opísal prípad muža, ktorý si nárokoval náhradu škody za pracovný úraz, pričom tvrdil, že má vážne poranenia na viacerých častiach tela. Jeho obhajoba sa však zrútila ako domček z karát, keď sa deň pred pojednávaním objavilo video na sociálnom médiu.
V tomto videu sa muž chválil svojím víťazstvom v breakdance súťaži, ktorá sa konala len pár mesiacov po jeho údajných zraneniach. Právnik poznamenal, že nikdy v živote nevidel tak rýchlo uzavretý súdny spor.
Zbitie na verejnosti nie je domáce násilie?
Jeden klient bol presvedčený, že dokázal nachytať policajta pri zatýkaní. Keď ho obvinili z domáceho násilia, začal kričať, že to nie je pravda, pretože k incidentu došlo na verejnosti, nie doma. Jeho sebadôvera však rýchlo opadla, keď si uvedomil, že tento argument mu nijako nepomôže.
Z obhajoby sa stalo priznaním
Ďalší právnik zastupoval klienta, ktorý čelil obvineniu z porušenia ochrannej známky. Tento muž si však myslel, že rozumie právu lepšie ako jeho obhajca, a rozhodol sa obhájiť sám – na internetovej stránke svojej firmy.
Na stránke zverejnil príspevok, v ktorom vyhlásil, že jeho konanie bolo úplne v poriadku. Navyše urážlivo zaútočil na majiteľa ochrannej známky. V tom čase už právnik takmer uzavrel dohodu, ktorá by klientovi umožnila používať značku za minimálny poplatok. No keď druhá strana videla jeho vyjadrenia online, rozhodla sa prípad dotiahnuť pred súd. Výsledok? Klient prehral a stálo ho to tisíce dolárov.
Šoférovanie počas online mediácie
Iný právnik spomenul, ako viedol mediáciu cez Zoom. Na začiatku upozornil, že sa jej nesmú zúčastniť žiadne nepovolané osoby. Klient sa nachádzal v aute a tvrdil, že sedí na sedadle spolujazdca, pričom vedľa neho nikto nie je.
Počas 90-minútového hovoru sa však auto náhle rozbehlo po diaľnici. Mediátor ho okamžite upozornil, že nemôže šoférovať a súčasne sa zúčastňovať mediácie. Klient tvrdil, že všetko je v poriadku – no keď sa ho druhý právnik spýtal, či je v Anglicku alebo za volantom, v panike hodil telefón a bolo počuť, ako niekomu prikazuje, aby sa presunul na zadné sedadlo. Mediácia bola zrušená a klientovi boli naúčtované právne poplatky.
Žaloba na Kanadu?
Právnik, ktorý len rok predtým dokončil štúdium, dostal zvláštnu žiadosť od potenciálneho klienta. Tento muž chcel žalovať Kanadu, pretože mu nedovolili vstúpiť do krajiny kvôli záznamu v trestnom registri.
Právnik mu vysvetlil, že suverénne štáty majú právo určovať si vlastné imigračné pravidlá, no klient sa nedal odradiť a tvrdil, že z tejto žaloby by mohli zarobiť veľké peniaze. Prípad samozrejme neprijal, ale zo žartu mu navrhol, že by z kanadskej vlády mohol vymámiť ospravedlňujúci list.
Nešťastné priznanie v hneve
V 90. rokoch sa súdil muž obvinený z ozbrojenej lúpeže, ktorý sa odmietal priznať. Keď však svedok na súde ukázal priamo na neho, obžalovaný vyskočil a nahnevane zakričal: „Mal som ti odstreliť hlavu, keď som mal príležitosť!“ V momente si uvedomil, že sa tým v podstate priznal, a rýchlo dodal: „Keby som to bol ja, kto ťa okradol…“ No už bolo neskoro – sudca aj porota jeho reakciu dobre pochopili.