Február priniesol na finančných trhoch zaujímavé zmeny, ktoré ovplyvnili nielen akciové indexy, ale aj dlhopisy, komodity a meny. Hlavným faktorom týchto pohybov bola politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, najmä jeho plány na zavedenie dovozných ciel. Tieto kroky vyvolali neistotu na globálnych trhoch a ovplyvnili rozhodovanie investorov.
Akciové trhy: Rely a následná korekcia
Americký akciový index S&P 500 dosiahol vo februári nové historické maximá. Avšak, po tomto raste nasledovala korekcia spôsobená viacerými faktormi. Obavy z rastúcej inflácie, podporené makroekonomickými údajmi, zvýšili očakávania, že Federálny rezervný systém (Fed) bude opatrnejší pri ďalšom uvoľňovaní menovej politiky. Ako uviedla jtbanka.sk, okrem toho, Trumpove plány na zavedenie ciel voči hlavným obchodným partnerom, ako sú Kanada, Mexiko, Čína a Európska únia, zvýšili obavy z možnej obchodnej vojny. Tieto faktory viedli k zvýšenej nervozite na trhoch a ovplyvnili biznis aktivitu a spotrebiteľskú dôveru.
Dlhopisové trhy: Reakcia na globálnu neistotu
Výnosy amerických dlhopisov klesali v dôsledku rastúcej neistoty okolo možnej globálnej obchodnej vojny. Plány USA na zavedenie dovozných ciel voči hlavným obchodným partnerom začali ovplyvňovať ekonomickú aktivitu, čo viedlo investorov k hľadaniu bezpečnejších aktív, ako sú štátne dlhopisy. Naopak, nemecké výnosy mali tendenciu rásť. Po parlamentných voľbách sa očakáva, že nová vláda v Berlíne zvýši verejné výdavky, čo by mohlo podporiť hospodársky rast. Okrem toho, zbližovanie názorov medzi Washingtonom a Moskvou zvýšilo nádeje na mier na Ukrajine, čo tiež pozitívne ovplyvnilo nemecké dlhopisy.
Komodity: Zlato a ropa pod vplyvom geopolitiky
Zlato pokračovalo vo svojom raste a dosiahlo nové historické maximá. Hlavnými dôvodmi boli zvýšená geopolitická nervozita, pokles výnosov amerických dlhopisov a nepredvídateľná politika prezidenta Trumpa, najmä v oblasti ciel. Tieto faktory zvýšili dopyt po zlate ako bezpečnom útočisku pre investorov. Na druhej strane, ropa sa v závere februára dostala pod predajný tlak. Neistota okolo ďalších krokov Trumpovej hospodárskej politiky a geopolitiky zhoršila náladu medzi podnikmi a spotrebiteľmi, čo viedlo k odkladu investícií a spotreby. To malo negatívny vplyv na očakávaný rast dopytu po rope.
Meny: Euro a dolár v meniacom sa prostredí
Euro malo tendenciu voči doláru mierne posilňovať. Pokles úrokového diferenciálu medzi USA a eurozónou, spolu s náznakmi spomalenia americkej ekonomiky, zvýšil očakávania, že Fed by mohol znížiť úrokové sadzby. Okrem toho, očakávania, že nová nemecká vláda uvoľní dlhovú brzdu a podporí ekonomický rast, tiež podporili euro. Nádeje na ukončenie konfliktu na Ukrajine po zbližovaní postojov medzi USA a Ruskom pridali euru na sile. Napriek tomu boli zisky eura obmedzené zvýšenou averziou voči riziku a hrozbou amerických dovozných ciel voči EÚ.
Február teda priniesol na finančných trhoch významné pohyby ovplyvnené najmä politickými rozhodnutiami a globálnymi ekonomickými očakávaniami. Investori museli zohľadniť rôzne faktory, od obchodných politík až po geopolitické napätia, pri svojich investičných rozhodnutiach.