Hoci sa na Slovensku priemerné mzdy za posledné roky zvýšili, krajina sa stále nachádza na chvoste Európskej únie, pokiaľ ide o zárobky. Po očistení o infláciu sú síce platy o sedem percent vyššie ako pred pandémiou, no v porovnaní s inými európskymi krajinami Slováci stále zarábajú menej. Najhoršie sú na tom bezdetní jednotlivci, ktorých zárobky patria k najnižším v celej EÚ.
Čísla hovoria jasne
Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla priemerná mzda na Slovensku 1 484 eur v hrubom, čo v čistom predstavuje približne 1 132 eur. Pre bezdetných pracovníkov bola priemerná čistá mzda v roku 2023 ešte nižšia – 1 062 eur mesačne. V porovnaní s priemerom EÚ, ktorý je na úrovni 2 351 eur, je táto suma takmer polovičná. Slovensko sa tak v tomto ukazovateli radí medzi krajiny s najnižšími príjmami v rámci Únie.
Rodiny s deťmi sú na tom lepšie
Rodiny s deťmi profitujú z rôznych daňových úľav, vďaka čomu sa ich finančná situácia zlepšuje. Ako zverejnil kryptomagazin.sk, podľa Eurostatu mala rodina s jedným pracujúcim rodičom a dvoma deťmi priemerný príjem, po zohľadnení parity kúpnej sily, na úrovni 1 776 eur. Aj keď to stále nie je vysoké číslo, Slovensko sa týmto ukazovateľom posunulo o niekoľko priečok vyššie v európskom rebríčku.
Ako sa vyvíjajú mzdy?
Podľa analytikov sa vývoj miezd nezastavil a aj napriek vysokej inflácii došlo k miernemu rastu kúpnej sily. Očakáva sa, že nominálne mzdy v tomto roku vzrastú o približne 5,9 %, pričom inflácia by mala byť na úrovni 4,5 %. To by znamenalo reálny rast miezd o 1,4 %. Národná banka Slovenska je vo svojich odhadoch o niečo konzervatívnejšia a predpokladá reálny rast na úrovni jedného percenta.
Čo môže pomôcť k vyšším platom?
Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich mzdy je produktivita práce, ktorá je úzko spätá s celkovým ekonomickým vývojom krajiny. Slovensko sa dnes radí medzi krajiny stredného príjmu a už nie je takým atraktívnym miestom pre investorov ako kedysi. Odborníci sa zhodujú, že na zlepšenie situácie je potrebné urobiť viacero krokov:
- Zníženie byrokratickej záťaže pre podnikateľov
- Zmiernenie vysokého daňového zaťaženia
- Podpora inovácií a moderných technológií
- Reforma školstva a príprava kvalifikovanej pracovnej sily
Ak sa podarí tieto opatrenia úspešne implementovať, Slovensko by mohlo dobehnúť zameškané a postupne sa zaradiť medzi krajiny s vyššou životnou úrovňou. Kým sa tak nestane, ostáva realitou, že mnoho Slovákov si musí vystačiť s jedným z najnižších platov v Európskej únii.