Najmenšie mesto na Slovensku zažilo NÁRAST obyvateľov: Nájomné byty lákajú MLADÉ rodiny

modry kamen najomne byty
Na snímke mestečko Modrý Kameň. Zdroj: REPROFOTO/Google Maps, pixabay/pexels
Reklama

Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš bolo kedysi najmenšie mesto na Slovensku, no teraz mu patrí už druhá priečka. Dôvodom je to, že zaznamenáva pozitívny demografický vývoj. Kým mnohé iné mestá bojujú s úbytkom obyvateľov, tu ich počet rastie, a to najmä vďaka novej bytovej výstavbe.

Historické mestečko s rastúcim počtom obyvateľov

Ako informuje portál spravy.pravda.sk, Modrý Kameň sa kedysi pýšil titulom najmenšieho mesta na Slovensku, dnes mu patrí druhé miesto po Dudinciach. Podľa primátorky Márie Bednárovej sa tu vďaka rozvoju bytovej výstavby zvýšil počet obyvateľov z 1350 na približne 1640.

„Hoci sme veľkosťou druhým najmenším mestom na Slovensku, sme zároveň mestom s hlbokou históriou. Prvá písomná zmienka o Modrom Kameni je z roku 1290 a svedčí o tom, že tu máme veľký hrad. Skoro celé obdobie patril Balassovcom, ktorí písali históriu Modrého Kameňa,“ uviedla počas výjazdového zasadnutia Zastupiteľstva BBSK.

Nájomné byty ako motor rastu

Za posledné desaťročie sa samospráve podarilo vybudovať 73 nájomných bytov. Tie sú atraktívne najmä pre mladé rodiny, keďže boli postavené s podporou Štátneho fondu rozvoja bývania a majú prijateľné nájomné. Podľa Bednárovej záujem o bývanie v meste naďalej pretrváva.

Ďalšie byty by mohli vzniknúť prestavbou bývalého hotela Hrad, ktorý bol odkúpený od mesta Veľký Krtíš za symbolické jedno euro. Budova však medzičasom schátrala a samospráva hľadá investora na jej obnovu. „Máme však záujemcu, ktorý by budovu chcel prestavať na veľkometrážne byty, teda trochu luxusnejšie. Verím, že sa so zastupiteľstvom dostaneme k tomu, aby sa to podarilo,“ poznamenala primátorka.

Prekážkou bola stavebná uzávera

Rozvoju mesta dlhé roky bránila stavebná uzávera súvisiaca s ťažbou hnedého uhlia v bani Dolina. Tá sa vzťahovala na hornú časť mesta, kde bola akákoľvek výstavba zakázaná. Tento stav sa zmenil až v roku 2024, keď sa samospráve podarilo uzáveru zrušiť. V pláne je teraz prepracovanie územného plánu s cieľom umožniť výstavbu rodinných domov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis